قسمت ششم (قسمت پایانی): نحوه مراقبت، نکات و ترفندهای استفاده از کیسه خواب های کوهنوردی و طبیعت گردی

شما می توانید قسمت قبلی این مقاله را از اینجا مطالعه نمایید.

مراقبت از کیسه‌خواب

مراقبت درست برای افزایش طول عمر کیسه‌خوابتان فارغ از نوع عایق‌بندی آن، بسیار مهم و ضروری است. مراقبت درست به حفظ ضخامت و پف‌کردگی کیسه‌خواب، حفظ گرمی و درجۀ دمایی آن برای سال‌های متمادی کمک خواهد کرد. در کوتاه‌مدت، خشک نگه داشتن کیسه‌خواب‌های پَر بسیار حیاتی است تا بتوانند به عنوان یک لایه عایق در طول سفرتان عمل کنند. اما اگر خیس شد، در طولانی‌مدت لزوماً بر روی آن تأثیر بدی نخواهد گذاشت. شاید لازم باشد چند شب سرد را تحمل کنید تا بتوانید آن را دوباره خشک کنید.

صرف‌نظر از نوع عایق‌بندی، همۀ کیسه‌خواب‌ها باید در خانه درون یک کیسۀ محافظتی بزرگ و قابل تنفس (یعنی امکان عبور هوا در آن وجود داشته باشد) نگهداری شوند و در آن عایق پَر یا الیاف مصنوعی حتی به طور جزئی هم فشرده نشده باشند. اگر کیسه‌خوابتان دارای یک ساک محافظتی نیست و یا آن را گم کرده‌اید، در بالا و پایین بسیاری از کیسه‌خواب‌ها حلقه‌هایی برای آویزان کردن آن به صورت غیرفشرده دوخته شده است. کیسه‌خواب‌های پَر باید با یک صابون بسیار ملایم که مخصوص شستن لباس‌ و کیسه‌خواب‌های پَر ساخته شده است (یعنی بدون مواد پاک‌کننده قوی باشد) شسته شوند.

کیسه‌های خواب الیاف مصنوعی در کوتاه‌مدت به مراقبت کمتری نیاز دارند. آن‌ها می‌توانند با رطوبت بیشتری روبه‌رو شوند و همچنان گرم بمانند و به طور کلی نسبت به نمونه‌های مشابه پَر، آسیب‌پذیری کمتری دارند. برای مثال، اگر یک سوراخ بزرگ در پوستۀ کیسه‌خواب مصنوعی خود ایجاد کنید، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد، برخلاف یک مدل پَر که بلافاصله شروع به از دست دادن پَرها می‌کند.

همچنین شستن کیسه‌خواب‌های مصنوعی آسان‌تر و کم استرس‌تر است، چرا که این عایق‌بندی در هنگام خیس شدن، به‌هم‌فشرده، سنگین و قلمبه نمی‌شود. با این حال، ماهیت الیاف مصنوعی باعث می‌شود که زودتر از پَرها فرسوده شوند. حتماً باید از فشرده باقی ماندن این کیسه‌ها در یک زمان طولانی جلوگیری کرد، چرا که هر چه الیاف به هم فشرده‌تر باشند، زودتر فرسوده می‌شوند و خواص عایق‌بندی‌شان را از دست می‌دهند. به همین دلیل، خرید یک کیسه‌خواب پَر با کیفیت بالا در دراز مدت سرمایه‌گذاری بهتری است، چون پَرها نسبت به الیاف مصنوعی می‌توانند به طور قابل‌توجهی زمان بیشتری را در حالت فشرده تحمل کنند.

اندازۀ بسته‌بندی

در مورد اندازۀ کیسه‌خواب در حالت بسته‌شده، همیشه کوچک‌تر بهتر است. با این حال، ما در بررسی‌های خود متوجه شدیم که حجم کیسه‌خواب در حالت فشرده‌شده رابطۀ بسیار نزدیکی با وزنش دارد. این رابطه به معنای این است که اگرچه اندازۀ بسته‌بندی یکی از ویژگی‌های مهم کیسه‌خواب‌ها است، اما اگر شما پیش از آن عامل وزن را در تصمیم‌گیری خود دخالت داده باشید، اندازۀ بسته‌بندی در اغلب موارد تبدیل به یک عامل اضافی می‌شود.

ساک‌های فشرده‌سازی و جمع کردن کیسه خواب

در این مقاله منظور از یک کیسه فشرده‌سازی، کیسه یا کاوری است که با استفاده از قلاب‌ها، بندها و یا بعضی دیگر از مزیت‌های مکانیکی، کیسه‌خواب را در فشرده‌ترین حالت ممکن قرار می‌دهد(شکل پایین سمت راست). از سوی دیگر، در کیسه های دسته بندی تجهیزات، بسته به قدرت دستان شما کیسه‌خواب درون یک کیسۀ ساده با کشیدن دهانۀ بَندی آن به هم فشرده می‌شود(شکل پایین سمت چپ). از هر دو نوع این ساک‌ها می‌توانید برای نگهداری کیسه‌خواب در کوله‌پشتی خود استفاده کنید، اما یک ساک فشرده‌سازی بسیار بیشتر اندازۀ کیسه‌خواب را  کاهش می‌دهد.

اگر کیسه‌خوابتان دارای ساک فشرده‌سازی نیست و فضای کوله‌پشتی بسیار برایتان مهم است، یک کیسه فشرده‌سازی با اندازۀ مناسب برای خود تهیه کنید.

 نکته‌ها و ترفندها

۱. برای جلوگیری از نفوذ بخار از دیوارۀ چادر به درون جای پاهایتان در کیسه‌خواب، بخش پایینی کیسه‌خوابتان را با ژاکت ضخیم خود بپوشانید. به این صورت که: زیپ جلویی ژاکت را ببندید، کلاه و آستین‌ها را درون آن جای دهید و ژاکت را روی بخش پایینی کیسه‌خواب بکشید. انجام این کار برای کیسه‌های پَر بسیار مهم‌تر از کیسه‌های مصنوعی است، فقط اگر ژاکتتان خیس است، این کار را نکنید. اگر دیدید که ژاکت به اندازه کافی جای هواخور ندارد، آستین‌های ژاکت را بیرون آورید و زیپ‌های کناری آن را باز کنید.

۲. منطقی لباس بپوشید. پوشیدن لایه‌های اضافی در کیسه‌خواب‌های چسبان، عایق آن را فشرده خواهد کرد، در نتیجه از حداکثر ضخامت آن و گرم نگه داشتن شما کاسته می‌شود. از سوی دیگر، اگر کیسه‌خواب بسیار جادار باشد، افزودن لایه‌های لباس باعث پرشدن فضاهای هوای سرد خواهد شد. در پایان، این ضرب‌المثل معروف که می‌گوید برهنه خوابیدن درون کیسه‌خواب باعث گرمای بیشتری می‌شود، کاملاً اشتباه است. برهنه وارد یک کیسه‌خواب شدن ممکن است آن را سریع‌تر گرم کند، اما گرما در طول شب کم‌تر خواهد شد.

۳. کیسه‌خواب خود را خشک نگه دارید. درون ساک تجهیزات خود یک کیسه پلاستیکی ضخیم قرار دهید، کیسه‌خواب را فشرده کنید، درِ کیسۀ پلاستیکی را ببندید و آن را درون ساک جای دهید و دوباره بیشتر فشار دهید. همچنین برای سفرهای چند روزه، توصیه می‌کنیم همۀ چیزهای درون کوله‌پشتی‌تان را درون یک کیسه پلاستیکی ضخیم دیگر بسته‌بندی کنید. با این کار محتویات کولۀ شما، حتی اگر در آب فرو رود، خشک نگه داشته می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.