قسمت پنجم: شناخت دقیق تر عایق پر در کیسه خواب های کوهنوردی و طبیعت گردی

شما می توانید قسمت قبلی این مقاله را از اینجا مطالعه نمایید.

جزئیات ساختاری عایق پَر

توان تراکم و وزن تراکم (Fill Power and Fill Weight)

همۀ پَرها به طور یکسان به دست نمی‌آیند. برای اندازه‌گیری تفاوت‌ها، به پَرهایی که در صنعت بیرون‌گردی به کار می‌روند یک توان تراکم (FP) اختصاص داده می‌شود که مقیاسی برای کیفیت یا درجۀ پف‌کردگی و ضخامت آن است و نشان می‌دهد که چه میزان عایق‌بندی توسط مقدار مشخصی از پَر می‌تواند فراهم شود. توان تراکم بالاتر نشان‌دهندۀ عایق‌بندی بیشتر در یک وزن خاص است که منجر به نسبت وزن کلی به گرمای بالاتر می‌شود. با این حال، این مزیت با برچسب قیمت گزافی همراه خواهد آمد. کیسه‌خواب‌هایی با FP بیشتر از ۹۰۰ ،صدها دلار گرانتر از کیسه‌خواب‌های اقتصادی با ۶۰۰ FP هستند.

توان تراکم همچنین می‌تواند به توضیح تفاوت میان پَر غاز و اردک کمک کند. بنابر گفتۀ آزمایشگاه بین‌المللی کُرک و پَر (International Down and Feather Testing Laboratory )، غازها به طور مداوم حجم بیشتری از پَر با کیفیت بالا تولید می‌کنند که دوام بهتری از پَر اردک‌ها دارند. با این حال، این واقعیت به معنای این نیست که همۀ پَرهای غاز از پَرهای اردک بهتر است. اردک‌ها هم توانایی تولید پَرهای با کیفیت بالای ۸۰۰ FP را دارند؛ اما مقداری که تولید می‌کنند کم‌تر است.

اما معنی همۀ این‌ها برای خریداران کیسه‌خواب چیست؟ عایقی با توان تراکم یکسان، چه از پَر غاز باشد و چه از پَر اردک، باید ضخامت، پف‌کردگی و گرمای مشابهی را فراهم کند. با این حال به طور کلی، پَرهای غاز از ترکیب خوشه‌های پَر بزرگتری تشکیل ‌شده است که ممکن است کمی دوام بهتری داشته باشند.

علاوه بر توان تراکم، وزن تراکم نیز تأثیر مهمی بر روی گرمای کیسه‌خواب دارد. وزن تراکم در واقع همان وزن فیزیکی پَرها درون یک کیسه‌خواب است. در شرایط برابر، پَر بیشتر در یک کیسه‌خواب باعث گرمای بیشتر می‌شود. با این حال به خاطر داشته باشید که برش و نوع طراحی کیسه‌خواب هم می‌تواند بر کیفیت نفوذناپذیری هوا و گرم نگه داشتن شما تأثیر بگذارد. اما در در غیاب روش‌های دقیق برای اندازه‌گیری این طراحی، مقایسۀ توان تراکم و وزن تراکم در میان کیسه‌خواب‌های مختلف، روشی سودمند برای مقایسه درجۀ گرمای آن‌ها است. برای مثال، یک کیسه‌خواب با توان تراکم ۸۰۰ و وزن تراکم ۱۶ اونس، به احتمال زیاد گرم‌تر از یک کیسه‌خواب با توان تراکم ۸۰۰ و وزن تراکم ۱۲ اونس خواهد بود.

پَرهای آبگریز (Hydrophobic)

گرایش تازه در صنعت کیسه‌های خواب و پوشاک، عرضه کردن پَرهای آبگریز (هیدروفوبیک، یک واژۀ یونانی به معنای آبگریز) است. بر روی این پَرها یک عملیات شیمیایی خاص انجام می‌شود که آن‌ها را نسبت به جذب آب مقاوم کرده و زمان خشک شدنشان را کاهش می‌دهد. بعضی از شرکت‌ها ادعا کرده‌اند که پَرهای فراوری‌شده‌شان می‌توانند «۱۰ برابر بیشتر خشک بمانند، هنگامی که در معرض رطوبت قرار می‌گیرند ۱۷۰ درصد بیشتر ضخامت و پف‌کردگی داشته باشند و ۳۳ درصد سریع‌تر از پَرهای فراوری‌نشده‌ خشک شوند. تنها مشکل ما با چنین اظهاراتی، این است که شرکت‌ها تمایل دارند ادعاهایشان کاملاً مبهم باشد و به ندرت صراحتاً می‌گویند که چه اعدادی را با هم مقایسه می‌کنند.

ما در آزمایش‌های موازی و همزمانمان قادر به بازسازی نتایجی حتی نزدیک به این ادعاها نیستیم. در آزمایشگاهی درست مانند دنیای واقعی، متوجه شدیم که تفاوت‌هایی وجود دارد، اما خیلی چشمگیر نبود. با مقدار کمی آب در آزمایش بطری آبپاش، پرهای فراوری‌شده به نظر می‌رسید که آب کمتری جذب می‌کنند و تقریباً ۲۵ درصد سریع‌تر از پرهای فرآوری‌نشده خشک شدند. در آزمایش «کاملاً در آب فرو بردن»، تفاوت چندانی میان آن‌ها وجود نداشت و زمان خشک شدنشان بیشتر به هم نزدیک بود.

 با این همه عدم اطمینان دربارۀ مزایای پَرهای آبگریز و تفاوت ناچیزی که در آزمایش‌های دنیای واقعی مشاهده شد، ما باور نداریم که در حال حاضر آن‌ها ارزشش را داشته باشند که جزو معیارهای شما در تصمیم‌گیری برای خرید باشند. اگر رطوبت واقعاً یکی از دغدغه‌های شما است، از کیسه‌خواب پَر دوری کنید و الیاف مصنوعی بخرید.

مباحث اخلاقی

پَرها به روش‌های گوناگونی به دست می‌آیند. بعضی از پرندگان برای پَرها و گوشت‌شان کشته می‌شوند، در حالی که برخی دیگر صرفاً برای پَرهایشان کشته می‌شوند. کُرک و پَر بعضی از پرندگان، به طور خاص غازها، در حالت زنده و بارها می‌تواند چیده می‌شود. برخی دیگر مانند اردک شمالی (قو)، لانه‌های خود را با پَر پُرمی‌کنند که باعث می‌شود برداشت پَر تبدیل به یک فرایند بدون دردسر شود. از نظر بسیاری از فعالان حقوق حیوانات کندن پَر در حالت زنده، عملی بی‌رحمانه است، به ویژه به دلیل اینکه می‌تواند بارها برای یک پرنده رخ دهد. در واکنش به این مسئله، بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات گردشگری در حال حاضر تنها از پَرهایی استفاده می‌کنند که به صورت کاملاً اخلاقی و غیراجباری از پرندگان زنده به دست آمده است.

شما می توانید قسمت بعدی این مقاله را از اینجا مطالعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.