کوله پشتی کوهنوردی و طبیعت گردی آسپری Osprey Atmos 65 AG، در بیشتر رتبه بندی های ارائه شده از سوی سایت های معتبر نقد و بررسی تجهیزات Outdoor در بین کوله پشتی های با گنجایش بالا، یا اولین بوده یا در میان برترین ها به چشم می خورد. به همین دلیل بی راه نیست اگر بگوییم بهترین کوله گنجایش بالا در جهان است. اما اینکه این کوله چه قابلیت هایی دارد که اینگونه توسط تسترها تایید شده، یا اینکه چه مزایایی نسبت به مدل های مشابه از سایر برندها دارد، مطلبی است که در این مقاله به طور مفصل درباره آن بحث شده است. این مقاله ترجمه ای از مطلب منتشر شده در سایت معتبر OUTDOORGEARLAB در سال ۲۰۱۹ می باشد. با ما همراه باشید.

شما می توانید کوله آسپری Osprey Atmos 65 AG را از این لینک، از فروشگاه اینترنتی دوبیسل تهیه نمایید.

جدول مقایسه ای

در جدول زیر، یک مقایسه بسیار مفید و کاربردی درباره ویژگی ها و مشخصات پنج کوله از برترین های جهان در سال ۲۰۱۹ انجام شده است که یک دید کلی نسبت به جایگاه کوله پشتی ها در بازار جهانی به دست می دهد.

جهت مشاهده جدول با کیفیت بالاتر در سایت Outdoor Gear Lab کلیک کنید.

آسپری اتمس Osprey Atmos جایزه برگزیده ویراستاران را برای ایستایی فوق‌العاده راحت و مجموعه‌ای از ویژگی‌های جذاب به دست آورده است. این کوله همچنین از گردش هوای درونی مطلوبی برخوردار است، و طراحی کلی آن نیز مورد علاقه ما است. بالشتک پشت بندشانه‌های آن باریک و بهبودیافته است و باعث افزایش راحتی است؛ چیزی که به آن نیاز دارید. به علاوه این بالشتک فشار وزن کوله را هر جا که بتواند کاهش می‌دهد. ایستایی پادگرانش (ضدجاذبه یا Anti Gravity که روی محصول به صورت مخفف AG درج شده است) کوله، بار وزن را به طور مساوی توزیع کرده و از ایجاد یک “فشار نقطه‌ای” [بر پشت بدن] جلوگیری می‌نماید. با پیشرفت در طراحی به سبک ترامپولین [فنری و ارتجاعی]، که در پنل پشتی و بندکمری به کار رفته است، این کوله می‌تواند بارهای ۴۰ پوندی (۱۴/۱۸ کیلوگرم) را به راحتی تحمل کند. بنابراین، کوله‌ای است برای هر کسی و تقریباً برای هر ماجراجویی، که در آن به یک کوله‌پشتی مطمئن نیاز باشد.

نتیجه آزمون‌ها و بررسی ما

این کوله، یک انتخاب واقعا درست برای سفرهای ۲ تا ۵ روزه است. آزمایش‌کنندگان ما عاشق طراحی آن  هستند، به خصوص که با دارا بودن جیب‌هایی با اندازه مناسب وسائل را به خوبی سازماندهی می‌نماید. در آزمون‌ها مشخص شد که سیستم ایستایی ضد جاذبه آن حتی بعد از ساعت‌ها حرکت،  عملکردی رویایی دارد.

مقایسه عملکرد

 Osprey Atmos AG 65  به خاطر راحتی بالا، کیفیت ایستایی و ویژگی‌های عالی‌اش ارزشمند است.

Atmos جایزه ویراستاران ما برای ایستایی مناسب، مجموعه کامل جیب‌ها، و ویژگی‌های هوش‌مندانه‌اش به دست آورده است؛ و با همه این ویژگی‌ها، این کوله باز هم وزن بسیار معقولی دارد.

ایستایی و راحتی

 Atmos  AG 65  فوق‌العاده راحت است. Arc’teryx بورا AR 63 تنها کوله است که می‌تواند در راحتی با آن رقابت کند. سیستم ایستایی‌ کوله از ایده ترامپولین پیروی می‌کند. گرچه این ایده متداول است، اما AG آن را یک گام پیش‌تر می‌برد. نه تنها کل پنل پشتی در حالتی معلق، به ایستایی رسیده، بلکه بندکمری طوری است که به کمر حسی مضاعف از  حمایت می‌بخشد.

نتایج ما را تحت تأثیر قرار داد. باوجود شک و تردیدهای اولیه، آزمایش‌کنندگان ما درباره توزیع وزن کوله روی پشت و کمر نظر مثبتی داشتند. این توزیع مناسب مانع پیدایش نقطه‌های داغ و نواحی اصطکاک-بالا روی بدن اغلب استفاده‌کنندگان خواهد شد. همچنین بندهای شانه به لطف بالشتک‌ها، توزیع وزن مناسبی دارند. بندها در اطراف شانه‌ها ضخیم‌ترند، و وقتی به سینه نزدیک می‌شوند نازک‌تر و مشبک می‌شوند.

پوشش خنک روی بندشانه Atmos کمی نرم‌تر از معمول ​​است که راحتی فوق‌العاده‌ای را موجب می‌شود. در این عکس ضخامت پوشش را در این بندهای رویایی مشاهده می کنید.

نه تنها بالشتک بندشانه در این کوله ضخیم‌تر است، بلکه در عین راحتی محکم نیز هست. به این ترتیب می‌توان شاهد یک تعادل ظریف بود: یعنی نرمی بند، برای شکل گرفتن بر اساس شکل بدن کاربر (یک نکته مثبت)، بدون اینکه بند برای کشش بار کوله بیش از حد نرم باشد. فقط در بارهای بیش از ۴۰ پوند (۱۴/۱۸ کیلوگرم)است که کوله شروع به نشان ‌دادن نقاط ضعفی چند از خود می‌کند.

جنس پارچه رویی برای پوست هنگامی که یک لباس بی‌آستین یا پیراهن نازک می‌پوشید خوب و راحت است. یکی دیگر از مزایای سیستم پادگرانش این است که گردش هوای آن فوق‌العاده است. این یک انتخاب عالی برای ماجراجویی‌ در مناطق گرمسیر، یا برای افراد گرمایی است که زیاد عرق می‌کنند.

این  سیستم ایستایی “AG” (پاد-گرانش) است. این طراحی ایده ترامپولین یا ایستایی معلق را یک گام پیش می‌برد. پادگرانش، نه تنها کل پنل پشتی را به ایستایی معلق درمی‌آورد، بلکه بندکمری را نیز به در ایستایی معلق نگاه می‌دارد. سیستم به طرز موثری بار را متعادل نگاه می‌دارد. ما دریافتیم که این سیستم واقعا رویایی است.

سیستم ایستایی AG یا  پادگرانش که در پنل پشت و بندکمری مورد استفاده قرار می‌گیرد ، یک زیرساخت پیشتیبان برای بدن ایجاد می‌کند که کوله را از رقبایش  متمایز می‌گرداند.

اسکلت (چارچوب) داخلی سیستم سیم-سبک کوله با قاب‌بندی محیطی محکم تنیده شده خود، برای حمل بارهای تا ۴۰ پوند (۱۴/۱۸کیلوگرم) نسبتا سفت و بی‌نهایت کارا است.  ما متوجه شدیم برای بارهای بالاتر از ۵۰ پوند (۶/۲۲کیلوگرم) کوله کمی “اذیت‌کن” می‌شود؛ و به اندازه مدل‌های دیگر احساس راحتی نمی‌دهد، و کارایی حمل بار آن نیز کمتر است. سایر کوله ها با سیستم ایستایی سنتی‌تر مانند Gregory Baltoro 65 ، Osprey Xenith 105 و Arc’teryx Bora 63  برای بارهای سنگین‌تر عملکرد بهتری دارند.

Atmos دارای درپوش قابل جداشدن است. شما می‌توانید با استفاده از بندکمری آن را به یک کیف کمری باحال تبدیل کنید. به علاوه برای کاهش وزن، می‌توانید اصلا آن را جدا کنید و همراه نبرید. Ospery همچنین یک روکش جاسازی شده در قسمت لایی بدنه دارد. شما می‌توانید روکش را دربیاورید و روی کوله بکشید تا ضمن سبک ماندن کوله به عنوان پوشش کوله عمل کند.

ویژگی‌ها و راحتی‌ها در استفاده

Atmos  AG 65  یکی از موارد مورد علاقه تیم بررسی ما میان کوله ها از نظر طراحی کلی است: چینشی کامل از جیب‌های خوب، دسترسی کافی و ویژگی‌های خوب دیگر. آزمایش‌کنندگان ما عاشق دو جیب جادار روی بندکمری آن شدند که در میان کوله‌های مورد بررسی ما از بزرگترین‌ها محسوب می‌شدند.

این مدل دارای دو جیب زیپ‌دار روی بندکمری است. ما از این جیب‌ها را خوش‌مان آمد چون وسایل مهم را در حین حرکت در دسترس نگه می‌دارند. این جیب‌ها برای اقلام کوچک عالی هستند.

جیب‌ها به راحتی مواردی مانند تلفن همراه و خوراکی‌های کوچک را در خود جای می‌دهند. این جیب‌ها از طرحی برخوردار هستند که باعث می‌شود در هنگام پیاده‌روی ، باز و بسته کردن آن‌ها آسان باشد، و به علاوه می‌توان با زیپ به راحتی کار کرد بدون آن که حرکت را متوقف نمود.

مرورگران کوله از جیب‌های کناره پارچه-توری مخصوص بطری‌ که به شما امکان می‌دهند بطری‌های آب را به صورت عمودی یا زاویه‌دار وارد کنید، و بدون نیاز به بازکردن بهشان دسترسی داشته باشید خوششان آمد.  ویژگی جزئی اما خیلی خوب دیگر کوله، محفظه توری بزرگ و کشویی عقب کوله است. هنگام تست کوله در میدان عمل، ثابت شد که این محفظه کشویی برای صندل، بطری‌های سوخت ، یخدان و هر چیز با شکل نامتعارف مناسب است.

پشت محفظه کشویی توری ، دو جیب زیپ‌دار نسبتاً بزرگ پیدا خواهید کرد. این جیب‌ها می‌توانند توانایی این کوله را برای سازماندهی وسائل افزایش دهند. کوله همچنین دارای یک محفظه مخصوص کیسه خواب با یک تقسیم‌کننده جداشونده است. محفظه دو درپوش زیپ‌دار و دو بند بر روی خود دارد که جای کافی را برای نگه داشتن یک زیرانداز فومی کلوزدسل دارا است.

داشتن دو بند برای یک پد خواب یا سایر وسایل با شکل نامتعارف یک ویژگی کوچک اما عالی است. ما به خصوص طولانی بودن بندهای کوله را پسندیدیم و متوجه شدیم که بندها می‌توانند تقریباً برای هر زیراندازی مناسب باشند (خصوصیتی  که در اکثر کوله‌ها وجود ندارد).

محفظه کشویی قابل جدا شدن است؛ بنابراین می‌توان برای صرفه‌جویی در وزن، آن را کنار گذاشت. اگر محفظه را کنار گذاشتید، یک قلاب اضافی درون لایی کوله کارگذاشته شده که در اصل یک پوشش نایلونی ساده دیگر است.

جیب‌های مخصوص بطری کوله طرحی باحال و منحصربه‌فرد دارند. این جیب‌های توری دارای دو دهانه هستند: یکی در بالا، برای نگه داشتن وسایلی که سخت در کوله جای می‌گیرند و دیگری در کناره‌ها که باعث می‌شود بطری به راحتی در دسترس باشد. با کمی تمرین، می‌توان به راحتی بطری آب را در جای خود قرار داد.

وزن

در حدود ۴ پوند (کیلوگرم) ۸ اونس ، Atmos AG 65  پنج تا هشت اونس سبک تر از سایر کوله های برتر جدول بررسی ما است همراه با راحتی ، هر اونس کاهش وزن ارزشی بالا دارد.

درست است که Atmos AG  یک کوله “فوق‌العاده سبک” نیست ، اما سبکی چشمگیری دارد که راحتی و ویژگی‌های مثبت کوله را حفظ می‌کند. اگر شما یک مدل بسیار سبک‌تر را در نظر دارید، اما هنوز کوله اسکلت‌دار می‌خواهید، Osprey Exos 58 که رکورد  2 پوند و  10 اونس (۹۵۰گرم) را  زده است، یک انتخاب عالی است. اگر شما یک کوله سبک‌تر می‌خواهید که  هنوز هم برای حمل بار مناسب باشد،  Osprey Aether Pro 70  یا Thule Versant 70 را پیشنهاد کنیم .

بندهای شفاف فوق‌العاده تا چهار اینچ (۱۶/۱۰ سانتی‌متر) تنظیم می‌شوند ، و مطابقت کوله با طول تن شما را آسان می‌کند.

قابلیت تنظیم و اندازه کردن

 Atmos  AG 65 در سه اندازه در دسترس است. این سیستم در هنگام تنظیم بندهای شانه (حدود چهار اینچ (۱۶/۱۰ سانتی‌متر) تنظیم عمودی) از دامنه تنظیم بالاتر از میانگین ​​برخوردار است، که به کاربر امکان می‌دهد برای نیازهای خاص خود، در طول بدن اندازه‌اش کند.

این کوله همچنین دارای بندکمری قابل تنظیم است که تا شش اینچ کاهش یا افزایش قطر دور بند را ممکن می‌سازد. این تنظیم راحتی بندکمری را به حداکثر می‌رساند و اطمینان می‌دهد که پوشش مناسب روی لبه استخوان بالایی لگن باشد و در همین حال نگذارد نقاط داغ روی بدن ایجاد شود.

تعداد زیادی از آزمایش‌کنندگان ما از Atmos AG 65 در عمل استفاده کردند، و ما با چندین فروشنده محلی در در مورد جذابیت  Atmos برای استفاده‌‍کنندگان  صحبت کردیم.  فروشگاه‌ها دریافت‌های ما راتایید کردند، که بنا بر آن متوجه شدیم که Atmos  برای هر شکل بدنی به طرزی شگفت‌انگیز فیت و متناسب است. همین قابلیت فیت‌شدن با هر شکل بدن، یکی از دلایلی است که  بسیاری از آزمایش‌کنندگان ما Atmos  را یکی از راحت‌ترین کوله‌ها یافتند.

در درپوش کوله دو جیب وجود دارد که به سازمان وسائل کمک می‌کند. (هر دو در این عکس نشان داده شده‌اند اگرچه دیدن جیب کوچک دشوار است. برای یافتنش به زبانه خاکستری زیپ بالایی دقت کنید.) ما این درب را دوست داشتیم و متوجه شدیم که به راحتی می‌توان در آن چیزها را جستجو کرد، به خصوص که با آن که زیپ دسترسی آن در کنار است، اما طراحی خوب آن این امکان را می دهد که وسایل را به راحتی بیرون آورید.

بهترین کاربرد کوله

Atmos  AG 65 یک کوله چندمنظوره است که تقریبا تمام کوله‌پشتی‌بازها  دوست خواهند داشت.  چینش  گسترده‌ای از جیب‌ها و دسترسی مناسب آن نیز کوله را گزینه‌ای مطلوب  برای استفاده به عنوان یک کوله مسافرتی کرده است. با دارا بودن یکی از بهترین گردش هوای کوله‌ که تا کنون دیدیم، این کوله برای کسانی که در آب و هوای گرم تردد می‌کنند، انتخاب مناسبی است . در حالی که ما این کوله پشتی را در بسیاری از سفرهای کوهنوردی نه چندان سخت به کار می‌گیریم، تنها نقطه ضعف سیستم ایستایی به سبک ترامپولین، این است که برف را در پشت بدن گیر می‌اندازد. در چند سفر کوهنوردی ، برف راه خود را به فضای ترامپولینی پشت کوله باز کرد، و با آب شدن آرام و تدریجی؛ مشکلاتی ایجاد نمود.

قیمت

قمیت ۲۷۰ دلار برای Ospery Atmos  (آسپری اتموس) قمیتی منصفانه است. وقتی با مدل‌های مشابه که مشخصات مشابهی دارند مقایسه‌اش کنیم، مثل بانچی ۶۵ از نورت فیس یا گرگوری پاراگون ۶۸ این کوله قابل مقایسه است. در این قیمت Ospery Atmos  مشخصات بیش از میانگین و مفاید فایده بودن را ارائه می‌کند و قیمت مناسب خود را ثابت می‌نماید.

Atmos  یک کوله سطح بالا، راحت و دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های عالی است. ما برای هر نوع برنامه سبک پیاده‌روی با بارهای زیر ۴۰ تا ۴۵ پوند (۱۴/۱۸ تا ۴۷/۲۰کیلوگرم) پسندش کردیم.

جمع بندی

 Atmos کوله‌ای فوق‌العاده راحت و دارای گردش هوای مناسب است؛ برای وزن متوسط ۴۰ پوند (۱۴/۱۸ کیلوگرم) یا کمتر ، Atmos AG 65 راحت‌ترین کوله در میان کوله‌های مورد بررسی ما است. سیستم ایستایی آن بار را به طرز شگفت‌انگیزی در سراسر باسن، پشت و شانه‌ها توزیع می‌کند  همچنین کوله برای کوهنوردان و طبیعت‌نوردان در آب و هوای گرم، گردش هوای فوق‌العاده‌ای دارد. اگر روزهای زیادی را در این نوع آب و هوا می‌گذارند این کوله ارزش توجه شما را دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.