با طولانی شدن شب ها، وقت آن است که به فکر گسترش ماجراجویی‌های خود و پرداختن به کوهنوردی در زمستان باشید. در این مقاله چگونگی این کار را به شما شرح می‌دهیم.

شما این پست‌ها را در اینستاگرام مشاهده کرده‌اید: تبر یخ در دست، ملبس به رنگ‌های روشن، در حال قدم زدن بر روی یک زمین برفی بکر و به سمت قله‌ای دوردست. شما هیجان را در پست‌های توئیتر هنگامی که مردم در مورد آب و هوای و شرایط جوی زمستانی گزارش می‌دهند، دیده‌اید. شاید شما حتی به یکی از گروه‌های کوهنوردی زمستانی در فیس‌بوک ملحق شده‌‌اید و عکس‌های کوهستان‌های برفی را دوست داشته باشید.

وقت آن است که اعتراف کنید: شما عاشق زمستان هستید!

بسیاری از ما در تابستان شروع به ماجراجویی در کوه‌ها می‌کنیم، اما دیر یا زود جاذبه‌ی کوه‌های برفی  ما را به سمت خود می‌کشد. با این حال، برداشتن اولین گام می‌تواند سخت‌ترین گام باشد. به نظر می‌رسد چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. خطرات بیشتر است و دانستن اینکه از کجا باید شروع کنیم مشکل می‌باشد.

این مقاله تمام چیزهایی را که باید بدانید به شما آموزش نخواهد داد، اما ما اینجا هستیم تا شما را در جهت درست راهنمایی کنیم.

نکته 1- کاری را که در حال انجام آن هستید، بشناسید

زمانی یک مربی به من گفت: “چیزی به عنوان تپه‌نوردی زمستانی وجود ندارد، تنها صعود زمستانی وجود دارد.” اگرچه این جمله کمی ساده به نظر می‌رسد اما این فرضیه بر جای مانده است: همه چیز در زمستان جدی‌تر است و تلاش بیشتری می‌طلبد. چالش‌ها  و مشکلات  شبیه آن‌هایی هستند که ممکن است هنگام کوهنوردی واقعی، حتی برای تپه‌های برفی، با آنها روبرو شوید.

مهمترین چیز این است که کوه را دست کم نگیریم. ممکن است اگر در تابستان چندین بار از یک کوه صعود کنید، فکر کنید آن را می شناسید، اما همین قله در زمستان یک چیز کاملاً متفاوت است: مسیرها ممکن است در زیر برف پوشیده شوند، شرایط آب و هوایی می‌تواند نامناسب باشد، پیمایش مسیر مشکل‌تر خواهد بود و خطرات بیشتری از قبیل سقوط توده‌های یخ، برف و یا بهمن وجود خواهد داشت.

اما اجازه ندهید که این مشکلات شما را منصرف کنند. خبر خوب این است که اگر وقت کافی برای یادگیری مهارتهای لازم را داشته باشید و به تدریج تجربه خود را افزایش دهید، “کوهنوردی” یک فعالیت انجام شدنی است. نیازی نیست که شما یک سوپرمن باشید تا بتوانید آن را انجام دهید و هیچ باشگاه ویژه‌ای وجود ندارد که شما فکر کنید باید به آن‌ ملحق شوید.

نکته 2- آماده شوید

شما نمی‌توانید قوانین فیزیک را تغییر دهید. صعود از یک کوه در شرایط زمستانی نیازمند انرژی بیشتری نسبت به پیمودن مسیری مشابه در تابستان است. هوا سرد است، که به این معنی است که بدن شما برای گرم نگه داشتنتان، انرژی بیشتری می‌سوزاند. شما کوله پشتی با وزن بیشتری را حمل می‌کنید. شاید مجبور شوید پیاده‌روی بیشتری انجام دهید یا از میان برف‌های عمیق و بادهای شدید که معمولا در تابستان نمی‌بینید، عبور کنید. آخرین موضوع ولی بسیار با اهمیت اینکه شما در روز روشنایی کمتری برای پیمایش دارید و این باعث می شود سرعتتان را بیشتر کنید.

اگر مرتباً به کوه بروید، احتمالاً سطح آمادگی جسمانی بهتری نسبت به متوسط دارید، اما اگر علاقه به کوهنوردی زمستانی دارید باید تلاش بیشتری کنید. چند مایل بیشتر پیاده‌روی کنید، تندتر راه بروید، یا دوچرخه‌سواری را شروع کنید. اگر حساب ‌کنید همه‌ی اینها سودمند خواهند بود.

نکته 3- مهارت‌های زمستانی را بیاموزید

علاوه بر مهارت‌های موجود که ممکن است برای فصل زمستان به روزرسانی یا بهبود نیاز داشته باشند، زمستان به مهارت‌های بیشتری نیاز دارد که قبلا هرگز به آن نیاز نداشته‌اید.

شما باید یاد بگیرید که چگونه با خیال راحت بر روی برف سنگین حرکت کنید. اکثر مناطق پیمایش در یک زاویه کم‌تر از ۳۰ قرار دارند، که هنوز هم بسیار شیب دار هستند و اگر ندانید چه کاری انجام دهید می توانند یک دام مرگ باشند. در حالی که عصاهای کوهنوردی (باتوم) در زمین‌های مسطح مفید هستند، در هر زمینی که امکان لغزش وجود داشته باشد، باید باتومها را کنار بگذارید و یک کلنگ کوهنوردی یا تبر یخ را دست بگیرید و بدانید که چگونه از آن استفاده کنید.

کلنگ کوهنوردی یا تبر یخ برای حفظ تعادل، ایجاد مسیر در برف و یخ محکم، ایجاد یک نقطه تکیه‌گاه در شیب، و متوقف کردن سقوط – یا خود دستگیری – در بدترین حالت استفاده می شود.

اگر چه لگد زدن با کفش برای ایجاد مسیر در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین باید از کرامپون‌هایی را که به طور صحیح زیر کفش خود نصب کرده‌اید، استفاده کنید (و در استفاده از آنها مهارت داشته باشید). این تیغه‌های فلزی برای فراهم آوردن فشار بر روی سطوح یخ زده و برف سفت به کار می‌روند.

بهترین راه برای یادگیری چگونگی استفاده‌ی ایمن از تبر یخ و کرامپون از طریق آموزش (از یک دوست باتجربه، مربی، یا در دوره مهارت‌های زمستانی) همراه با تمرین و کسب تجربه است. اگرچه مقالات، کتاب ها و فیلم‌های آموزشی می‌توانند مفید باشند، هیچ راه میانبر ایمنی وجود ندارد. ایمنی شما به این مهارت‌ها بستگی دارد، بنابراین در مورد کسب آنها بی توجهی نکنید!

نکته 4- تجهیزات کوهنوردی مناسب تهیه کنید

بیشتر تجهیزات تابستانی شما در زمستان نیز قابل استفاده است، اما برخی از استثنائات مهم نیز وجود دارد.

1. کفش‌های کوهنوردی زمستانی. در حالی که کفش‌های معمولی پیاده‌روی می‌توانند در مسیرهای آسان‌تر مورد استفاده قرار گیرند، اگر با شیب تندتر مواجه شوید، داشتن کفش‌های محکم‌تر و دارای لبه مفید خواهد بود که برای لگد زدن به برف مناسب می‌باشد. برای کوهنوردی عمومی نیازی به کفش‌های کوهنوردی زمستانی کاملاً سفت و محکم ندارید. روکش ضد آب برای کفش، در زمستان از تابستان اهمیت بیشتری دارد.

2. کلنگ کوهنوردی (یا تبر یخ) و کرامپون. ایده‌ی خوبی است که برای اولین سفرهای خود، تعدادی کلنگ کوهنوردی را امتحان کنید تا بتوانید بفهمید چه نوع کلنگ کوهنوردی برای شما مناسب است. یک کلنگ کوهنوردی با طول دسته راحت انتخاب کنید (اندازه ۵۵ تا 65 سانتی‌متری برای پیاده‌روی بهتر است) و کرامپونهایی را انتخاب کنید که مناسب کفش‌های شما هستند. این تجهیزات را به صورت آنلاین خریداری نکنید. به یک فروشگاه معتبر بروید و از تخصص آنها استفاده کنید.

3. کوله‌پشتی بزرگتر. شما وسایل بیشتری حمل خواهید کرد، بنابراین به دنبال یک کوله‌پتی با تقریباً 45 لیتر ظرفیت به بالا باشید.

4. کاپشن عایق. کاپشن پر یا الیاف مصنوعی هر دو به خوبی کار می‌دهند اگرچه کاپشن‌های پر گرمتر و سبک‌وزن‌تر هستند ولی کاپشن با الیاف مصنوعی ارزان‌تر است. کاپشن برای توقف در استراحت‌گاه‌ها ضروری می‌باشد.

5. ژاکت (بالاپوش) پشمی. ممکن است ژاکت پشمی این روزها مرسوم نباشد، اما هنوز هم کاربردی‌ترین لباس برای پیاده‌روی در هوای سرد است. ژاکت‌های چند لایه‌ی نازک از ژاکت‌هایی با یک لایه ضخیم کاربردی‌تر هستند.

6. لباس‌های ضد آب. لباس‌های ضد آب درست مثل تابستان در زمستان نیز مهم هستند (اگر مهم‌تر نباشند). هر لباس ضد آب خوبی می‌تواند استفاده شود، اما ویژگی‌های مانند زیپ‌های تمام قد برای شلوار، ضخیم‌تر بودن پارچه‌ی لباس‌ها و یا کلاه‌دار بودن ژاکت را در زمستان مفید خواهید یافت.

7. جان‌پناه اضطراری. اگر به تنهایی به کوهنوردی می‌روید، یک کیسه بیواک یا کیسه بقا می‌تواند حاشیه امنی را برای شما فراهم کند. اگر در یک گروه باشید، یک کیسه نجات چند نفره را به همراه داشته باشید.

8. سایر وسائل ضروری. چندین جفت دستکش، عینک اسکی برای مقابله با برف باد، کلاه طوفان و پشمی، کیسه های ضد آب اضافی، لباس گرم اضافی و فلاسک برای مایعات.

همیشه، نقدها و بررسی‌های مربوط به تجهیزات کوهنوردی را برای افزایش اطلاعات خود در هنگام خرید، هم به صورت چاپی و هم آنلاین مطالعه کنید.

جهت مطالعه قسمت بعدی مقاله اینجا کلیک نمایید.

ترجمه شده توسط تیم تولید محتوای دوبیسل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.