شما می توانید قسمت قبلی این مقاله را از اینجا مطالعه کنید.

شلوار کوهنوردی و طبیعت گردی یا پیاده روی همواره کمتر از سایر پوشاک در این فعالیت ها مورد توجه قرار میگیرد. اما استفاده از یک شلوار مناسب در فعالیت های اینچنینی، برای شما راحتی بسیار بالاتر و در عین حال افزایش کیفیت سطح عملکرد را به همراه می آورد. در این سری مقالات قصد داریم تا با ویژگی های یک شلوار مناسب با توجه به نوع فعالیت آشنا شویم. در قسمت دوم درباره نوع پارچه شلوار با توجه به اقلیم مقصد مورد نظر، خاصیت ضد آبی و ضد اشعه آفتابی شلوار و نکات قابل توجه در انتخاب رنگ با توجه به نوع فعالیت صحبت خواهیم کرد.

اقلیم و مقصد سفر

عموما شلوار های مخصوص پیاده روی در انواع مختلفی مناسب برای طیفی از تنوع اقلیمی، ساخته شده اند؛ اما بعضی از آنها به شرایط اقلیمی خاصی اختصاص دارند؛ به عنوان مثال بعضی از آنها شما را در هوای گرم و خشک خنک نگه می دارند و در مقابل بعضی دیگر با داشتن لایه های عایق شما در هوای سرد و مرطوب گرم می کنند. در پایین ، به بعضی از این نکات اشاره کردیم که بسته به اینکه در چه محیطی کوهنوردی می کنید به کارتان خواهد آمد .

گرم و خشک

از یک طرف در هوای گرم تابستانی، شما ممکن است ترغیب به پوشیدن سلوار کوتاه و خنک شوید. از طرفی دیگر ، ترجیح می دهید که از پاهای خود در برابر اشعه مستقیم خورشید ، باد و یا تیغ های خس و خاشاک محیط محافظت کنید . در این مواقع شلوار های قابل تبدیل مناسب ترین گزینه هستند . پارچه های سبک تر از پای شما به خوبی حفاظت می کنند و وزنی هم ندارند . شما سیستم تهویه شلوار خود، به عنوان رنگ را که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد را نیز در نظر بگیرید. اگر برای یک روز در هوای گرم کوه پیاده روی، می کنید، شلوارک گزینه ی خوبی است اما شلوارهای مخصوص کوهنوردی پوششی ضروری برای سفر های چند روزه است .

سرد و معتدل

در بهار و پاییز، برای صعود در ارتفاعات، با تاکید بیشتری شلوار های کوهنوردی را توصیه می کنیم. زیرا بدن شما را از سرما و طوفان حفظ می کند . در روزهای گرم تر نیز ، وجود سیستم های تهویه هوا و منفذ های شلوار، راه حلی مناسب برای مقابله با گرما است. افراد متبحر در این زمینه، عموما تنها یک جفت شلوار با خود حمل می کنند ، این به معنی وزن کمتر و فضای بیشتر در کوله پشتی است .

نکته قابل توجه دیگر اینکه، بهار و پاییز علاوه بر سرما مرطوب ترین فصل ها در مناطق هستند و احتمال بروز هایپوترمی (هایپوترمی یا سرمازدگی یک بیماری عمومی است، که به دنبال کاهش دمای بدن باعث آسیب به همه اندام‌ها و اختلال کارکرد آن‌ها می‌شود.

) در این مواقع از سال افزایش می یابد. اگر در یک طوفان بارانی گرفتار شدید ، احتمالاً به دنبال شلوارهایی خواهید بود که مانع مانع از نفوذ اب به درونشان شود. داشتن یک پوشش با دوام ضد آب ( DWR ) و یا روکش های پارچه ای نایلون ، یکی از باید ها، در این مناطق است . این پارچه ها کمتر آب را به خود جذب می کنند و خیلی سریع تر نیز خشک می شوند. اگر شما مرتبا با هوای بارانی مواجه می شوید، لازم که حتما یه شلوار بارانی ماملا ضد آب همراه خود داشته باشید.

محیط های بارانی

اگر در آب و هوای بارانی و اقلیم سرد، کوهنوردی می کیند ، پیشنهاد ما به شما حتما استفاده از شلوارهای ضد آب است . نکته قابل توجه و مهم دیگر اینکه،  اگر این بارش ها با هوای سرد و طوفانی ترکیب شوند ، در صورت نبود پوشش مناسب، به شرایط سختی دچار می شوید و حتی ممکن است جان شما در خطر بیفتد .

پوشش های دفع آب (DWR) و مقاوم در برابر تغییرات جوی

بیشتر تولید کنندگان از روکش دفع آب در قسمت بیرونی بسیاری از پوشاک استفاده می کنند. به خصوص در مورد لباس های ضد آب و بارانی مانند کاپشن و شلوار، پوشش DWR مانع از نفوذ آب در پارچه می شود تا پارچه بتواند به خوبی تهویه کند. شلوار پیاده روی به طور معمول کاملاً ضد آب نیست ، اما یک پوشش DWR می تواند به میزان کافی مانع از جذب آب شود و باعث راحتی شما شود. در صورت عدم رعایت نکات گفته، شما به طور حتم در طوفان باران خیس خواهید شد.

پوشش های ضدآب DWR ، قطرات بارش را قبل از اینکه فرصت نقوذ به لایه های زیرین داشته باشند را از سطح لباس دفع می کنند اما در اکثر مواقع در بارش های شدید، کاملا خشک نمی مانید و مقداری خیس می شوید . علاوه بر این ، پوشش های ضدآب به مرور زمان کهنه می شوند ، بخصوص اگر فعالیت های سایشی ( کوهنوردی و.. ) را انجام می دهید و یا زیاد ، پوشش های خود را می شویید. به طور طبیعی ، این پوشش ها، در نواحی اطراف زانو ، ران های تحتانی و باسن زود تر از بین می رود.

همچنین شایان ذکر است که میزان مقاومت همه پوشش های DWR در برابر آب یکسان نیست و میزان نفوذ پذیری برای انواع شلوار ها متفاوت است. در اکثر موارد ، پوشش DWR به میزان کافی آب را دفع می کرد، اما تمام شلوارها  با تشدید میزان آب مقداری از آن را جذب خود می کنند.

درجه UPF

با اینکه تمام پارچه ها، توان مختصری در برابر اشعه های فرابنفش خورشید، دارند ، تمام شلوارهایی که در این مقاله گنجاندیم دارای UPF 50 می باشند . به خصوص هنگام پیاده روی در ارتفاعات ، در تابستان یا صحرا ، محافظت از آفتاب یکی از اصلی ترین مزیت های پوشیدن شلوار پیاده روی به جای شلوارک است. برای افرادی که پوست حساسی دارند و به راحتی می سوزند این قضیه اهمیت بیشتری دارد.

فرق بین درجه SPF و UPF چیست ؟

SPF (عامل محافظت در برابر آفتاب) میزان زمانی که طول می کشد تا پوستتان در برابر تابش آفتاب بسوزد را اندازه می گیرد ، به همین دلیل در کرم های ضد آفتاب رایج است. درجه بندی UPF (فاکتور محافظت از ماوراء بنفش) یک امتیاز برای لباس است که میزان اشعه ماوراء بنفش را که از طریق پارچه به پوست شما می رسد ، اندازه گیری می کند.

این نمره ها به چه معنی می باشد ؟

مانند امتیاز SPF ، هرچه قدر میزان  UPF بالاتر باشد ، از لباس محافظت بیشتری می کند. برای مثال یک تی شرت با نمره UPF ۲۵ ، حدود ۴ درصد از اشعه های فرانفش را جذب، ویک جفت شلوار با UPF بالای ۵۰ ، کمتر از ۲ درصد را جذب خود می کند . لباس هایی با UPF پایین تر از ۱۵ ، به استاندارد های آن نمی رسند و نمره ای دریافت نمی کنند اما فقط برای مقایسه ، یک تی شرت سفید کتان ساده ، نمره ای حدوی ۵ -۸ را دارد که تقریبا ۲۰ درصد از اشعه های فرابنفش را به خود جذب می کند ! این باز هم بهتر از هیچی نپوشیدن است !

این نمره های چگونه عمل می کنند ؟

لباس با توجه به عوامل مختلفی ، دارای درجه حفاظت UPF متفاوت هستند؛ این عامل ها شامل: ساخت ، رنگ و فرآوری هستند. انتخاب درست پارچه ، مثل نایلون و پلی استر ( که هر دو، دفع اشعات مضر خورشید را به خوبی انجام می دهند ) که با چگالی بیشتر و بافت محکم خود اجازه ی نفوذ کمی از اشعات فرابنفش را به بدن می دهند، بسیار اهمیت دارد. رنگهای متفاوت نیز، تاثیر متفاوتی بر میزان اشعه ای که می تواند از طریق پوشاک نفوذ کند می گذاردند . رنگ البسه به خودی خود می تواند به نمره ی UPF پوشش اضافه کند . در آخر، اضافه کردن چند مواد شیمیایی به لباس، برای بالابردن نمره UPF انجام می شود.

آیا به لباس هایی با نمره UPF نیاز دارید؟

همه لباس ها در برابر اشعه خورشید تا حدی محافظت می کنند ، و به احتمال زیاد شما هرگز زیر پیراهن خود آفتاب سوختگی نکشیده اید. فرادی که پوست حساسی دارند ، بهتر است از این لباس ها بهره بیشتری بگیرند. اگر به مناطق استوایی ، ارتفاعات زیاد ، یا مناطقی که در نزدیکی آب یا مزارع برفی قرار دارند ، سفر می کنید ، به حفاظت بیشتری در برابر خورشید نیاز دارید و باید لباس هایی با UPF بالا تهیه کنید. در کل پوشیدن لباسی های با نمره UPF ، نیازی اساسی برای گشت و گذار در طبیعت نیست اما با پوشیدن آن اطمینان خاطر دارید که کمتر در معرض اشعات مضر خورشید هستید .

رنگ

رنگ یکی از مواردی است که خیلی ها، در انتخاب لباس خود در هنگام کوهنوردی، آن را نادیده می گیرند . اکثر افراد رنگ شلوار یا سایر لباس های خود را بر اساس استایل وتیپ خود انتخاب می کنند، اما در واقعیت ، رنگ می تواند تفاوت زیادی در عملکرد و همچنین احساس شما در شرایط مختلف ایجاد کند. خوشخبتانه ، تمام شلوارهایی که در این مقاله به آن ها اشاره شده است دارای طیف رنگ بندی زیادی هستند و از این بابت مشکلی نخواهید داشت .

به طور کلی ، ما برای پیاده روی در آفتاب یا آب و هوای گرم ، لباس های سفید ، برنزه ، بژ یا سایر لباس های رنگی بسیار سبک را ترجیح می دهیم. به همین ترتیب در صعود های خود در فصول سرد و یا ارتفاعات زیاد، از لباس های تیره و سیاه استفاده کنید . تجربه نشان داده است رنگ شلوار شما تاثیر مستقیمی در احساس آن در پاهای شما و همچنین خشک شدن آن دارد . پوشش های سفید و رنگ روشن ، تابش خورشید را منعکس می کنند ، پس مقداری کمی از حرارت را جذب خود میکنند و شما را خنک نگه میدارند و تعرق شما را به تاخیر می اندازند . لباس های سیاه و رنگ های تیره، تابش و حرارت خورشید را جذب می کنند ، پس شمار را گرم تر نگه می دارند ، باعث تعرق شما می شوند و زودتر نیز خشک می شوند . انستن این اطلاعت، تاثیر بسزایی در صعود شما دارد و جزو نکاتی هستند که همیشه قبل از صعود به مناطق مورد نظر خود باید آن ها را در نظر گرفت .

نتیجه گیری

یک شلوار خوب مخصوص پیاده روی می تواند یک زندگی واقعی در مسیر باشد ، و نوع مناسب آن می تواند یک سفر ماجراجویانه برای شما رقم بزند.  چه در گرمای بیابان به سر ببرید  و چه در شرایط  آب و هوایی سرد و بارانی باشید ، گزینه های زیادی وجود دارد که باید از آن ها  انتخاب کنید. امیدواریم که این مقاله و بررسی شلوارهای پیاده روی ما، به شما در یافتن مدل مناسب کمک کرده باشد.

ترجمه شده توسط تیم تولید محتوای دوبیسل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.