مقالات, وبلاگ

چگونه بهترین کوله پشتی را انتخاب کنیم-قسمت دوم

سوم - چگونه بهترین کوله پشتی را انتخاب کنیم-قسمت دوم

شکل، اندازه، سایز و استایل کوله پشتی ها بسیار زیاد است. شما قادرید برای هر فعالیت مرتبط با طبیعت یک کوله مخصوص به خودش تهیه کنید. حال چگونه می خواهید در میان این دریای بی انتها، کوله ای مناسب برای خود پیدا کنید؟

تلاش ما در این مقاله این است که به شما کمک کنیم تا ببینید چه کوله ای و با چه مشخصاتی برای برنامه های شما مناسب است.

 

انتخاب سایز مناسب کوله و انطباق درست با بدن

جدا از ظرفیت کوله، انتخاب سایز مناسب کوله یکی از مهمترین نکات در انتخاب کوله پشتی به حساب می آید. سایز کردن درست کوله یکی از نکات حیاتی در راحتی شما و عملکرد مناسب کوله می باشد. اگر زیادی بزرگ یا کوچک باشد، وزن کوله پشتی و بار به درستی پخش نمی شود و بر قسمت های خاصی از بدن فشار بیش از حد وارد می آورد که باعث سخت تر شدن و دردناک شدن کوهنوردی و حرکت می شود. معمولا کوله های کوچک در یک سایز تولید می شوند که به این ترتیب فاکتور سایز در انتخاب کوله حذف می شود. وقتی بار های کم وزن را حمل می کنید، سایز کوله زیاد مهم نیست، اما برای بک پکینگ یا کوهنوردی شما برای راحتی در طولانی مدت نیاز به انتخاب سایز درست کوله خواهید داشت.
وقتی قصد انتخاب یکی از سایزهای اسمال مدیوم یا لارج ( سایز سیستم پشت کوله پشتی ) را داشته باشید، طول بالاتنه (از استخوان لگن تا مهره C7 گردن)  شماست که اهمیت دارد و نه قد شما. بیشتر برندهای معتبر جدولی تهیه می کنند که نشان می دهد سایزهای مختلف برای چه ارتفاع پشتی مناسب می باشد. برای مثال سایز اسمال ممکن است برای ارتفاع پشت 16 تا 19 اینچ، مدیوم برای 18 تا 21 اینچ و لارج برای 20 تا 23 اینچ مناسب باشد. البته این اندازه ها بسته به هر تولید کننده ای ممکن است متغیر باشد و بهتر است قبل از خرید کوله آن را چک کنید.
اگر شما قصد خرید غیر حضوری یا خرید آنلاین کوله پشتی را دارید یک استاندارد اندازه گیری وجود دارد که خودتان می توانید با استفاده از آن به خوبی عمل کنید. از یکی از دوستان خود در هنگام اندازه گیری ارتفاع پشتتان کمک بگیرید. از یک متر اندازه گیری استفاده کرده و اندازه بین استخوان لگن و مهره C7 گردنتان را اندازه گیری کنید. برای پیدا کردن استخوان لگن دستتان را روی قسمت بیرون زده استخوان لگن در کنار بدنتان قرار دهید و آن را تا وسط کمر دنبال کنید. سپس اندازه بزنید تا آن مهره ای از گردنتان که وقتی سرتان را پایین می آورید بیشتر از بقیه بیرون می زند. در هنگام اندازه گیری اطمینان داشته باشید که کاملا صاف ایستاده اید و پشتتان قوز ندارد. به این ترتیب شما اندازه صحیح پشتتان را پیدا کرده اید و حالا می توانید با استفاده از جدول راهنمای سایز برند کوله ای که می خواهید بخرید، سایز مناسب را بیابید.
سپس ما پیشنهاد می کنیم کوله را بیندازید و امتحان کنید، خصوصا چه بهتر که در آن بار گذاشته باشید. بهتر این است که کوله را قبل از خرید در مغازه تست کنید. اما اگر می خواهید آنلاین خرید کنید یا به هر دلیل امکان خرید از مغازه را ندارید، اندازه گیری درست ارتفاع پشت شما را در انتخاب سایز مناسب مطمئن می سازد.

توزیع وزن کوله پشتی

وقتی کوله پشتی پر از بار را به دوش می اندازید، ناخودآگاه بدن شما کمی رو به جلو خم می شود. این واکنش طبیعی بدن برای حفظ تعادل است.
باید در نظر داشته باشید که در هنگام پیمایش مسیرهای پر شیب حتی بدن شما بیشتر به جلو خم می شود تا پیمایش مسیرهای صاف تر. در چنین حالتی از بدن، بیشتر وزن کوله باید روی باسن و عضلات ران شما باشد، در واقع 65 تا 80 درصد. بقیه وزن نیز روی جلو و پشت شانه شما پخش خواهد شد. این دلیل این است که باید کوله ای بخرید که نه تنها کمر آن دقیقا سایز شما باشد بلکه سایز بند شانه های آن و ارتفاع قرارگیری آن نیز دقیقا برای بدن شما مناسب بوده و به عبارتی کوله فیت تن شما باشد.

وزن کوله پشتی

این درست است که داشتن یک کوله سبک ایده آل است، و راه مناسبی برای کاهش بار حمل شده در طول سفر است اما کوله های سبک تر معمولا به خوبی بر پشت سوار نمی شوند و تسمه های راحتی ندارند. این ممکن است برای کسانی که برنامه های سبک تر می روند و بار کمتری حمل می کنند اهمیت کمتری داشته باشد اما برای کسانی که سفرهای طولانی تری رفته و بار بیشتری با خود حمل می کنند راحتی و پد دار بودن کوله با اهمیت است. کوله های سنگین تر معمولا از موادی ساخته شده اند که طول عمر بیشتری به کوله می بخشد و کمربندهای راحت تری نیز دارند. بنابراین دوام آنها از کوله های سبک تر بیشتر خواهد بود.

دوام کوله از سوالات واضحی است که برای هر کوله به ذهن می رسد و ممکن است تفاوت هایی میان سختی و استحکام کوله با طول عمر آن وجود داشته باشد. اما حقیقت این است که نه کسی به یک کوله فوق سبک نیاز دارد و نه لازم است کوله ای با وزن خیلی زیاد را حمل کند و همچنین نیاز به یک کوله بسیار با دوام هم ندارد. از خدتان بپرسید چه چیزی برایتان با اهمیت تر است: راحتی و دوام یا وزن سبک؟

برداشت از سایت www.outdoorgearlab.com
ترجمه شده توسط دوبی‌سل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *