مقالات, وبلاگ

چگونه بهترین کوله پشتی را انتخاب کنیم – قسمت اول

228413 10987 XL - چگونه بهترین کوله پشتی را انتخاب کنیم - قسمت اول

شکل، اندازه، سایز و استایل کوله پشتی ها بسیار زیاد است. شما قادرید برای هر فعالیت مرتبط با طبیعت یک کوله مخصوص به خودش تهیه کنید. حال چگونه می خواهید در میان این دریای بی انتها، کوله ای مناسب برای خود پیدا کنید؟

تلاش ما در این مقاله این است که به شما کمک کنیم تا ببینید چه کوله ای و با چه مشخصاتی برای برنامه های شما مناسب است.

 

نکته اول: اول کوله پشتی نخرید و بعد سعی کنید ابزار و وسایل خود را با آن تطابق دهید. به عکس. اول باید ابزار و وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید و بعد متناسب با آن کوله پشتی خود را انتخاب کنید. به طور مثال اگر شما اسکی باز هستید یک کوله مخصوص حمل اسکی تهیه می کنید. اگر یخ نوردی می کنید، مطمئن شوید کوله ای را انتخاب کرده اید که ابزار یخ نوردی به راحتی به بیرون آن قابل اتصال است. و همچنین اگر به عنوان یک کوهنورد در مسیرهای طولانی از کوله استفاده می کنید باید به وزن، ثبات و حجم کوله برای وسایل مورد نیازتان دقت کنید.
بیشتر مردم از بیش از یک کوله برای برنامه های خود استفاده می کنند، مخصوصا اگر به ورزش های گوناگون بپردازند. بطور معمول هر فرد از سه نوع کوله استفاده می کند: یک کوله بالای 60 لیتر برای برنامه های چند روزه، یک کوله 35 تا 40 لیتری برای برنامه های یک روزه کوهنوردی و یک کوله 20 لیتر یا کمتر برای برنامه های نیم روزه یا به عنوان کوله قله.
تلاش ما در این مقاله این است که به شما کمک کنیم تا ببینید چه کوله ای و با چه مشخصاتی برای برنامه های شما مناسب است.

انتخاب، انطباق با بدن و نحوه پرسازی یک کوله پشتی بک پکینگ
معمول ترین و پر کاربردترین کوله پشتی مخصوص بک پکینگ (کوهنوردی نیمه سنگین و نیمه حرفه ای) می باشد. خرید این مدل از کوله ها معمولا پیچیده است چرا که عوامل گوناگونی در انتخاب یک کوله بک پکینگ دخیل می باشد: ظرفیت، تطابق با بدن و وزن مهمترین عوامل هستند. در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.

ظرفیت
اولین سوال مهمی که از خودتان باید بپرسید این است که کوله پشتی با چه ظرفیتی مورد نیاز شماست؟ این بستگی به این نکته دارد که شما چه ابزار و تجهیزاتی را باید حمل کنید. که دلیلی بر استفاده از کوله های با ظرفیت های مختلف می شود. آیا شب مانی خواهید داشت؟ همین نکته کوله شما را 35 لیتر یا بالاتر خواهد برد.
یک عامل اصلی مشخص کننده ظرفیت کوله مدت زمان سفر است. آیا یک کوله برای یک سفر یک ماهه میخرید؟ یا برای یک برنامه کوهنوردی که سالی یک بار شاید بروید؟ یا اینکه هر هفته برنامه کوه دارید و می خواهید یک کوله همه کاره بخرید که جواب شب مانی هایتان را هم بدهد؟ اگر قصد خرید کوله برای برنامه های خاص دارید این به این معنی است که شما طول زمان سفر، تجهیزات مورد نیاز و در نتیجه حجم مورد نظرتان را دقیق تر می دانید و انتخاب می کنید. اما اگر برای استفاده های عمومی و سفرهای با مدت زمان های مختلف قصد خرید کوله دارید، ما به شما پیشنهاد می کنیم حداقل دو کوله با حجم های مختلف خریداری کنید. یا اگر می خواهید حتما یک کوله بخرید پیشنهاد ما این است که یک کوله بزرگ بخرید که جواب برنامه های چند روزه را بدهد و برای استفاده در برنامه های کوتاهتر آن را جمع و جور تر ببندید.
در جدول های زیر دو نوع دسته بندی کلی برای انتخاب حجم کوله آورده شده است. البته این دسته بندی تا حد بسیار زیادی به ترجیحات شخصی شما، نوع فعالیت و مدل کوهنوردیتان بستگی دارد.

راهنمای سنتی برای انتخاب سایز کوله با توجه به مدت زمان برنامه
ظرفیت بر اساس لیترطول برنامه
20 تا 501 تا 2 روزه
50 تا 602 تا 3 روزه
60 تا 802 تا 5 روزه
80 به بالابالای 5 روز

این یک مقیاس سنتی است برای طبیعت گردانی که دوست دارند تمام لوازم راحتی را در طول سفر به همراه داشته باشند. یا برای ورزشکارانی که لوازم و تجهیزات زیادی با خود به همراه می برند مثل سنگنوردان، یخ نوردان یا اسکی بازان.

راهنمای موثرتر و کاربردی تر برای انتخاب سایز کوله با توجه به مدت زمان برنامه
ظرفیت بر اساس لیترطول برنامه
20 تا 301 تا 2 روزه
30 تا 502 تا 3 روزه
44 تا 552 تا 5 روزه
55 به بالابالای 5 روز

این مقیاس کوچکتر شده، بیشتر به کوهنوردان و طبیعت گردان با تجربه مربوط می شود که برایشان سبک و سریع حرکت کردن با ارزش است. و کسانی که آیتم های غیر ضروری را از وسایلشان حذف می کنند. همچنین این دسته بندی در میان کوهنوردان و کسانی که برنامه های طولانی برگزار می کنند و حرفه ای تر به این برنامه ها نگاه می کنند مرسوم تر است. کوهنوردان سبک بار و سریع می توانند وزن کوله شان را سبک تر کنند و کوله های کوچکتری با خود حمل کنند. این تقسیم بندی برای کسانی است که نه اهل کمپینگ با تمام لوازم رفاهی هستند و نه می خواهند بسیار سبک بار سفر کنند.

برداشت از سایت www.outdoorgearlab.com

ترجمه شده توسط دوبی‌سل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *