گزینه‌های بسیار برای اسکی

اسکی‌های مخصوص گردشگری تمام‌کوهستان[۱]

در این بررسی و مقاله، بر روی اسکی‌های آلپاین[۲] چندمنظوره، برای اسکی در مناطق خارج از پیست و کوهستانی، تمرکز شده است. با این حال، افراد از هزاران نوع تجهیزات متفاوت در این مناطق استفاده می‌کنند. هم در اسکی کوهستانی و هم در اسکی بَک‌کانتری، اسکی‌باز بر اساس توان خود، از همه و یا بخش عمده‌ای از یک کوه بالا می‌رود و سپس بر روی برف ناهموار و کنترل‌نشده‌ای، روبه‌پایین سُر می‌خورد. تا حدود ۹۰ درصد از زمان صرف بالا رفتن می‌شود و درصد زیادی از زمان سُر خوردن  متغیر است و گاهی هم برف نرم و نامساعد است. ۱۰۰ درصد این تجربه چالش برانگیز، زیبا و باارزش است.

اسکی‌های آلپاین تمام‌کوهستان

اسکی‌های مخصوص پیست تمام‌کوهستان، می‌توانند برای اسکی‌بازی بَک‌کانتری نیز به کار گرفته شوند. البته در هنگام بالا رفتن سنگین خواهند بود اما در سراشیبی به خوبی پیش می‌روند.

مدل‌های مخصوص زنان

چوب‌اسکی‌های بَک‌کانتری که در مدل‌های زنانه ارائه شده‌اند، درست مانند اسکی‌های پیست هستند. تیم سنجش و بررسی ما، هم از زنان و هم از مردان تشکیل شده بود و این بررسی به گونه‌ای در نظر گرفته شده است که سوگیری جنسیتی نداشته باشد. به طور کلی محصولات بَک‌کانتری زنانه، نرم‌تر، با طول کوتاه‌تر و سبک‌تر از نمونه‌های مشابه مردانه هستند.

اسکی‌گردی بر روی برف تازه‌باریده و پودری[۳]

ممکن است یک نفر با تماشای فیلم‌های اسکی و خواندن مطالب اینستاگرام، به این باور برسد که در اسکی بَک‌کانتری تنها بر روی برف تازه‌باریده و پودری[۴] اسکی می‌شود. اگرچه درست است که اسکی‌بازان بَک‌کانتری بسیار بیشتر از همتایان مقید به پیست خود، بر روی برف مساعد پودری اسکی‌بازی می‌کنند، اما همچنان بسیاری از انواع اسکی‌بازی‌ها بر روی برف‌های غیرپودری وجود دارد که مورد توجه واقع می‌شود. به ویژه، پیاده‌گردی در ارتفاعات، نقطۀ مقابل اسکی‌بازی روی برف پودری است و تجهیزاتش هم متقابلاً متفاوت است. اسکی‌های بلند و پهن مخصوص برف پودری[۵]، برای حمل در هنگام بالا رفتن سنگین هستند، در عوض تأثیر بسزایی در لذت بردن و کارایی بر روی برف پودری مساعد دارند. به همین دلیل به برف پودری « برف قهرمان» گفته می‌شود. در آزمایش‌های گستردۀ تیم بررسی ما، هر یک از اسکی‌ها برای اسکی روی برف پودری بسیار لذت‌بخش بودند. برف پودری، صرف نظر از ابزار انتخاب‌شده، برای روشن کردن تفاوت‌ها بسیار خوب است.گذشته از اصول کلی، اسکی‌های بزرگ مخصوص برف پودری، جایگاه ویژه‌ای برای اسکی بازان خاص دارند. شاید کمی دور از انتظار باشد، اما اسکی‌های مخصوص برف پودری (اساساً برای اهداف ما، اسکی‌هایی که کف‌شان پهن‌تر از ۱۰۵ میلی‌متر است) می‌توانند هم بر روی برف‌هایی با لایه‌هایی یخ‌زدۀ شکننده و هم برف‌های نرم کم‌شیب لذت‌بخش باشند. لذت بردن از لایه‌های یخ شکننده بسیار عالی است. بسیاری از مناطق ما در زمستان‌های سرد پوشیده از چنین برف‌هایی می‌شوند. و اسکی‌بازی بر روی برف‌های نرم کم‌شیب با سرعت بالا، اقدامی برای مدیریت خطر است. اگر بتوانیم از اسکی‌بازی بر روی شیب‌های ۲۵ درجه لذت ببریم، کم‌تر وسوسه می‌شویم که به مناطق بهمن‌وار با شیب تند برویم. گذشته از همۀ این‌ها، واقعاً خودآزارانه و از جان گذاشتن است که برای اسکی‌گردی از اسکی‌های بزرگ مخصوص برف پودری استفاده شود. افراد خودآزار از سنگینی خوششان می‌آید و ازجان گذشته‌ها می‌خواهند در روزهای غیرقانونی که احتمال سقوط بهمن بالا است، به اسکی‌بازی بروند. 


[۱]  All-Mountain

[۲]  alpine touring ski: نوعی اسکی پاشنۀ ثابت که برای پایین آمدن از تپه‌ها در شیب‌اسکی به کار می‌رود.

[۳]  Powder Touring skis

[۴]  powder snow: برف تازه‌باریده، خشک و پودری مانند که برای اسکی‌بازی بسیار مناسب است. به آن برفِ گَردی نیز گفته می‌شود.

[۵]  powder skis

اسکی‌گردی (رَندو رِیس)[۱]

رَندونی رِیسینگ[۲] (یا اسکی‌مو (SkiMo)، مخفف اسکی کوه‌نوری) که در حال فراگیر شدن است و اسکی پرسرعت، همه از تجهیزات یکسانی استفاده می‌کنند. این تجهیزات به طرز خنده‌داری سبک‌وزن هستند. چوب‌اسکی‌های ویژه، بایندینگ‌ها[۳] (فیکس) و کفش‌های اسکی[۴]، همراه با پوشاک لایکرا[۵]، برای درنوردیدن بخش بسیار زیادی از یک منطقه در زمانی بسیار کوتاه و هیجان‌انگیز به کار گرفته می‌شوند. این تجهیزات گاهی اوقات نیز خارج از مسابقات رسمی به مدت طولانی در قله‌های بلند و مخاطره‌آمیز به خدمت گرفته می‌شوند.

اسکی‌های ترکیبی عادی/ کفش اسکی

در اینجا لازم است به دستۀ نوظهوری از تجهیزات اسکی که برای ما تازگی داشت و جدیداً به بازار آمده است، اشاره کنیم. اسکی‌های برف‌نوردی بِلَک دایموند گلایدلایت ۱۴۷[۶]، بخش گسترده‌ای از تجهیزات حرفه‌ای اسکی را دربرمی‌گیرد. انواع دیگری نیز در دسترس هستند، اما داشتن بِلَک دایموند باعث می‌شود که این گرایش جذابیت بیشتری داشته باشد. اسکی‌های برف‌نوردی و مانند آن، اسکی‌های کوتاهی هستند که بدنه‌ای بادوام در مرکز خود دارند. این اسکی‌ها همراه با یک بایندینگ همه‌کاره ارائه شده‌اند که به بوت‌های برف‌نوردی انعطاف‌پذیرتان محکم بسته می‌شوند. در نتیجه یک خرید همه‌جانبه برای تجهیزات اسکی به شمار می‌رود. با یک جفت باتوم[۷]، شما نیاز به خرید چیزی بیشتر از این ندارید. هزینۀ آن نسبتاً پایین و بسیار راحت است. این لوازم دارای لبه‌های فلزی هستند و به اندازه کافی مناسب برای کوه‌نوردی و صحراگردی به بازار عرضه می‌شوند. با توجه به آزمایش‌ها، به کاربران توصیه می‌کنیم که انتظارات خود را تعدیل کنند،  اما با این وجود آن‌ها را از یاد نبرند. برای مناطقی که نسبت به مسیرهای جنگلی باریک نه شیب بیشتری دارند و نه محصور هستند و با برف نرم مناسبی پوشیده شده‌اند، این دسته از تجهیزات سرگرم‌کننده و آسان است. برای هر چیزی بیشتر از این، انواع دیگر اسکی، گزینۀ بهتری هستند. هم اسکی‌های آلپاین و هم کفش‌های اسکی برای زمین‌هایی با شیب تند، از هر نوع دیگری مناسب‌تر هستند. روی برف‌های کوبیده‌شده[۸]، حتی اگر تقریباً مسطح باشند، اسکی‌های ترکیبی عملاً بی‌فایده است. بررسی کامل ما از برف‌نوردی، مزایا و محدودیت‌های بیشتر آن را شرح می‌دهد.

انواع اسکی‌های بَک‌کانتری همه‌منظورۀ موجود

ما محصولات موجود را در سه ردۀ وزنی دسته‌بندی می‌کنیم. وزن متغیر اصلی است که در چگونگی بالا رفتن با اسکی تأثیر می‌گذارد. اسکی‌های سبک‌تر برای حمل کردن آسان‌تر هستند. همچنین، وزن هم به طور مستقیم و هم غیر مستقیم با عملکرد اسکی در سراشیبی وابستگی دارد. جرم چوب‌اسکی به جلو بردن آن در میان شرایط برفی مختلف کمک می‌کند. با محدودیت‌های کمتر از نظر وزن، مواد به طور بهتری می‌توانند به منظور افزایش عملکرد، تنظیم شوند.

فوق سبک

در این دسته، با وزن کمتر از ۵/۵ پوند برای یک جفت، اسکی‌ها سرگرمی لذت‌بخشی برای گردش کردن هستند. با بوت‌ها و بایندینگ‌های مدرن، به نظر می‌رسد که به راحتی بتوان با چوب‌اسکی‌های موجود در این دسته، به سوی بالا حرکت کرد، به ویژه در مقایسه با تجهیزات مخصوص پیست. به طور کلی و از دیرباز، اسکی‌های موجود در این ردۀ وزنی نسبتاً حرفه‌ای و شکننده هستند. با این حال، تحقیقات و توسعه بیشتر و بیشتر و همچنین استفادۀ آزادانه از مواد پیشرفته‌ای مانند الیاف کربنی، سطح عملکرد این محصولات فوق سبک را افزایش می‌دهد.

وزن استاندارد

میان ۵/۵ تا ۷ پوند، لحظات شیرینی را برای اسکی‌گردی فراهم می‌سازد و سعی دارد میان وزن سبک اسکی و عملکرد آن در شیب‌های تند تعادلی ایجاد کند. در حد پایین این طیف، تجهیزات اساساً از مسیر صعود باز می‌مانند. اسکی‌هایی با وزنی نزدیک به ۵/۷ پوند و بالاتر، دارای همان عملکرد تجهیزات مخصوص پیست هستند.

 سنگین

اسکی‌های پیست، به ویژه آن‌هایی که برای استفاده در مناطق تمام‌کوهستانی طراحی شده‌اند، به طور متوسط بیش از ۹ پوند وزن دارند. در این زمینه، اسکی‌های مخصوص بَک‌کانتری می‌توانند به طور اساسی با اسکی‌های پیست رقابت کنند. به نظر ما اسکی‌هایی با وزنی در میان ۷ تا ۹ پوند برای استفاده در بیشتر پیست‌های تمام‌کوهستانی بسیار سبک، اما برای بَک‌کانتری بسیار سنگین هستند. برای بعضی‌ها، این یک ویژگی مطلوب است، چرا که می‌توانند در هنگام حمل کردن تجهیزات پیست، انرژی کمتری مصرف کنند، اما از سوی دیگر عملکرد اسکی در هنگام سُر خوردن کاهش می‌یابد. ما دریافتیم که اسکی‌هایی که به خوبی طراحی و مهندسی شده‌اند، در صورتی که وزن‌شان تنها یک یا دو پوند کاهش داده شود، می‌توانند عملکردی مشابه یک اسکی مخصوص پیست‌های تمام‌کوهستانی داشته باشند.

شما می توانید قسمت های بعدی این مقاله را از لینک های زیر مطالعه نمایید:

چگونه یک جفت اسکی عالی برای اسکی‌گردی بَک‌کانتری پیدا کنید – قسمت دوم

چگونه یک جفت اسکی عالی برای اسکی‌گردی بَک‌کانتری پیدا کنید – قسمت سوم

ترجمه شده توسط تیم تولید محتوای دوبیسل. جهت مطالعه متن اصلی مقاله در سایت outdoorgearlab ، کلیک کنید.[۱]  Rando Race: یک اصطلاح فرانسوی برای ski touring (اسکی‌گردی یا اسکی‌گشت)؛ نوعی اسکی تفریحی برای گردش در مناطق بکر؛ این اسکی‌ها بسیار سبک و باریک و دارای نوک خمیده‌ای هستند.

[۲]  Randonnee Racing

[۳]  Binding: وسیله‌ای است که کفش اسکی را به چوب اسکی به طور محکم متصل می‌کند و اسکی‌باز به کمک آن می‌تواند جهت اسکی را کنترل کند.

[۴]  boot

[۵]  Lycra: نوعی الیاف مصنوعی که بیشتر در لباس‌های وزرشی و شنا به کار می‌رود.

[۶]  Black Diamond Glidelite 147 Snow Trekker

[۷]  trekking poles

[۸]  firm snow: برف سفت و سخت و کوبیده‌شده و فشرده

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.