شما می توانید قسمت های قبلی این مقاله را از لینک های زیر مطالعه نمایید:

چگونه یک جفت اسکی عالی برای اسکی‌گردی بَک‌کانتری پیدا کنید – قسمت اول

چگونه یک جفت اسکی عالی برای اسکی‌گردی بَک‌کانتری پیدا کنید – قسمت دوم

نوع برف

شما چه نوع برفی را ترجیح می‌دهید و قرار است بر روی چه نوع برفی اسکی کنید؟ تفاوت‌های منطقه‌ای در نوع برف وجود دارد و همچنین تفاوت‌هایی هست که از اولویت‌ها و سلایق فردی نشئت می‌گیرند.

شاید مناطق موردنظر شما برای اسکی بَک‌کانتری فصلی باشند و شما هنگامی به این مناطق بروید که بالابرها در آن فصل تعطیل شده باشند. در این وضعیت، شما باید آمادۀ اسکی‌بازی سخت‌تری در شرایطی پرفراز و نشیب باشید و بتوانید اسکی‌های مناسبی را انتخاب کنید. شاید مقصد شما برای اسکی بَک‌کانتری، یک پیست اسکی محدوده‌شده باشد که زمین آن در میان طوفان‌ها خشک شده است و شما برای دیدن مناظر و ماجراجویی به آنجا می‌روید. در این حالت، شما احتمالاً مسافت بیشتری را باید در شرایط حساس و غیرعادی اسکی کنید. بنابراین اسکی مناسبی را انتخاب کنید. شاید اسکی‌بازی بَک‌کانتری، اولویت شما باشد و تا آنجا که بتوانید به مناطق دوردست بروید. در این حالت، شما با مجموعه‌ای از شرایط کاملاً مختلف روبه‌رو خواهید شد.

اسکی‌بازان گردشگر کار دشوارتری در پیش دارند. با کار و تعطیلاتی که از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی شده است، اسکی‌بازی در تعطیلاتی که مدت‌ها انتظارش را کشیده‌اید، مستلزم آن است که اسکی‌سوار از لوازمی استفاده کند که مورد بررسی قرار گرفته باشند. اسکی‌بازان گردشگر می‌توانند شانس خود را با اسکی‌گردی در زمان‌های مرسومی که قابل اطمینان‌تر هستند، افزایش دهند، اما در مورد شرایط آب و هوایی کوهستان، هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست. اگرچه انتخاب تجهیزات مخصوص برف‌های پودری برای رشته‌کوه‌های سِلکِرک[۱] کانادا در ماه مارس، یک گزینۀ کاملاً ایمن است، اما یک اسکی‌باز می‌تواند ایمنی خود را با انتخاب تجهیزات چندکاره‌تر افزایش دهد.

نوع منطقۀ مقصد

آیا بر روی زمین هموار و شناخته‌شده اسکی می‌کنید؟ یا همیشه به دنبال یک مکان مرتفع، بکر و یک افق جدید می‌گردید. آیا مشتاقید تا در شیب‌های بسیار تند و ناهموار اسکی کنید؟ یا همیشه بر روی برف‌های پودری اسکی می‌کنید؟ شاید منطقۀ موردنظر همۀ موارد بالا را دربربگیرد. اگر این مقاله بخواهد توصیه‌ای به شما بکند، این است که اسکی‌های بَک‌کانتری بهترین انتخاب از نظر تطبیق‌پذیری و چندکاره بودن هستند. حتی اگر شما فکر می‌کنید که دقیقاً می‌دانید به کجا می‌خواهید بروید، باز هم احتمال دارد که دست‌کم گاهی با شرایط متغیری روبه‌رو شوید.

ساختار و شکل اسکی

توجه داشته باشید که ما بحث دربارۀ این قضیه را تقریباً در آخر این مقاله مطرح کرده‌ایم. مواد، ساختار و شکل اسکی، زمانی اهمیت دارند که همه با هم مورد بررسی قرار بگیرند، ما در هیچ جا توصیه نکرده‌ایم که کسی برای رسیدن به یک هدف خاص، به دنبال یک ویژگی یا مادۀ خاصی باشد. در مورد اسکی‌های بَک‌کانتری، وزن و دوام اهمیت دارند چرا که در عملکرد اسکی در سرازیری تند تأثیر می‌گذارند. وزن و دوام تابعی از مواد و کیفیت ساخت می‌باشند و برای شرایط سخت و نامساعد بسیار ضروری هستند. اسکی‌های سبک‌تر دوام کمتری دارند و برعکس.

به طور کلی عملکرد و کارایی اسکی در سرازیری، ترکیبی از قابلیت اسکی در هماهنگی با تکنیک کاربر در برخورد با برف سفت و کوبیده‌شده، برف نرم، برف نامساعد، سرعت و شیب‌های تند است. این عملکرد کلی و نمودهای گوناگون از عملکرد اختصاصی اسکی، تابعی از سبک ساخت، مواد، طول، پهنا، وزن، کنارۀ لبه‌ها (سایدکات[۲])، انحنا[۳] و رکاب[۴] آن می‌باشد. بخش عمده‌ای از هر یک از این ویژگی‌ها در زمان‌های مختلفی در تاریخ ساخته شده است. در اوایل دهۀ ۱۹۹۰، بحث بر سر تختۀ پلاستیکی (foam) در برابر تختۀ چوبی و چگونگی تأثیر آن بر روی عملکرد اسکی بود. در اواسط دهۀ ۱۹۹۰، بیشتر عملکرد اسکی به شکل کنارۀ لبه‌های آن (یا سایدکات: پهنای نسبی نوک، میانه و انتهای اسکی) نسبت داده می‌شد. امروزه بیشتر به انحنا و میزان خمیدگی (قوس اسکی از نوک تا انتها، که اگر مثبت باشد به آن انحنای معمولی و اگر منفی باشد به آن انحنای معکوس گفته می‌شود) و رکاب (رکاب به عنوان یک انحنای معکوس و نوک و/یا انتهای روبه‌بالا تعریف می‌شود، چه چوب اسکی در قسمت زیر پا منحنی باشد و چه نباشد) توجه می‌شود. بسیاری نیز همچنان به بحث دربارۀ تأثیر الیاف کربنی بر روی عملکرد اسکی ادامه می‌دهند.

واقعیت این است که اگرچه می‌توان تأثیر هر متغیر را تعمیم داد، اما متغیرهای بسیاری بر روی عملکرد اسکی تأثیر می‌گذارند. وزن (و تأثیرش بر روی عملکرد در سربالایی) واضح است. از کربن برای سبک‌تر کردن اسکی استفاده می‌شود و در عین حال انتظار می‌رود که دیگر ویژگی‌های عملکرد حفظ شود. اسکی‌های سبک، شکننده‌تر، کوتاه‌تر و باریک‌تر هستند. عملکرد اسکی در سرازیری به این سادگی‌ها نیست. همان طور که در بالا ملاحظه کردید، ویژگی‌های متفاوت بسیاری وجود دارد که یک سازندۀ اسکی می‌تواند با اصلاح، تغییر و تنظیم آن‌ها به یک نتیجۀ مطلوب دست یابد. به عبارت دیگر، می‌توان تأثیر چند ویژگی را بر روی عملکرد اسکی در سرازیری تعمیم داد. به یاد داشته باشید که هر یک از این تعمیم‌دهی‌ها بر اساس اصل «به شرطی که دیگر ویژگی‌ها یکسان باشند» انجام شده است. برای مثال، یک شرکت به شرطی می‌تواند یک اسکی با انحنای معکوس که به خوبی بر روی برف می‌چسبد را بسازد که نسبتاً باریک و سفت هم باشد.

  • اسکی‌های پهن برای برف کم و غیرفشرده بهتر هستند.
  • اسکی‌های باریک در برف سفت و فشرده بهتر هستند.
  • اسکی‌های رکاب‌دار با انحنای معکوس بر روی برف کم و نرم بهتر هستند، اما لرزش دارند. این اسکی‌ها در آغاز چرخیدن نیز کمی بهتر هستند.
  • اسکی‌های سنگین‌تر در برف کم و نرم بهتر هستند و در اسکی‌بازی با سرعت و انرژی بالا و در شیب‌های تند ثبات و تعادل بیشتری دارند.
  • اسکی‌های منحنی بر روی برف سفت چسبندگی بهتری دارند.
  • اسکی‌های سبک در زمین شیب‌دار آسان‌تر می‌توانند بالا و پایین بپرند.
  • اسکی‌های کربنی سفت‌تر و مقاوم‌تر هستند.
  • اسکی‌های محکم‌تر بر روی برف سفت بهتر و در سرعت بالا باثبات‌تر هستند.
  • چرخیدن با اسکی‌های نرم برای مبتدیان آسان‌تر است.
  • همۀ اسکی‌های مدرن بر روی برف تازه‌باریدۀ پودری بسیار لذت‌بخش هستند.

ابعاد

هنگامی که جستجوی خود را به یک مدل خاص محدود کردید، باید طول اسکی موردنظر خود را انتخاب کنید. برای اسکی‌های پیست آلپاین، ممکن است اندازۀ مناسب خود را بشناسید، یا بدانید که ما اسکی‌هایی را ‌توصیه می‌کنیم که هنگامی که انتهای آن روی زمین قرار می‌گیرد، طول آن تا میانۀ چانه و بالای سرتان برسد. برای اسکی بَک‌کانتری، نیز همین کار را انجام دهید، مگر اینکه در میان اندازه‌های مختلفی قرار داشته باشید. در هر صورت اگر مطمئن نیستید، اندازه را کاهش دهید.

اسکی‌های کوتاه‌تر، سبک‌تر هستند، راحت‌تر می‌توان با آن‌ها گردش کرد و چرخاندنشان آسان‌تر است. این اسکی‌های کمی کمتر شناور هستند و در سرعت زیاد کمی کمتر ثبات دارند، اما مزایای آن در اکثر موارد بیشتر از معایب آن است.

لوازم جانبی

به ویژه اسکی‌های بَک‌کانتری به لوازم جانبی مخصوصی نیاز دارند. پیش از پرداختن به لباس و تجهیزات ایمنی، باید به این نکته اشاره کنیم که اسکی‌بازی بَک‌کانتری با به همراه داشتن بوت‌ها و بایندینگ‌های مخصوص بَک‌کانتری و همچنین روکش اسکی کوهنوردی، می‌تواند به بهترین نحو انجام شود.

ترجمه شده توسط تیم تولید محتوای دوبیسل. جهت مطالعه متن اصلی مقاله در سایت outdoorgearlab ، کلیک کنید.


[۱]  Selkirks

[۲]  sidecut

[۳]  Camber: انحنا و میزان خمیدگی چوب اسکی

[۴]  Rocker: رکاب یا کفی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.