خبر عجیبی امروز از قراقروم به گوش رسید! دن بویی و لوتا هینستا، که به همراه دنیس اروبکو تیم صعود زمستانه برودپیک را تشکیل داده بودند، به صورت هوایی بیس کم را ترک کردند. اما دنیس هنوز آنجاست. تنها!

نام دنیس اروبکو از عملیات امداد خارق العاده زمستان سال گذشته قراقروم بر سر زبان ها افتاد. جایی که او و آدام بیلیکی که عضو تیم صعود زمستانی K2 لهستانی ها بودند، با دریافت اخبار نانگاپاربات و گیر افتادن الیزابت روول، به بیس کمپ پرواز کردند و در عملیات امدادی تاریخی، در مدت زمانی بسیار کوتاه خود را به الیزابت در ارتفاع حدود ۶۵۰۰ متری کوه رسانده و او را از مرگ حتمی نجات دادند.

به فاصله چند روز بعد از آن، خبر دیگری دوباره نام این ابر کوهنورد را میان کوهنوردان پخش کرد. او که اعتقاد دارد زمستان هشت هزاری ها تا پایان فوریه است و نه مارس، با ویلچکی باتجربه، سرپرست تیم، اختلاف نظر پیدا کرد. در اقدامی عجیب، دنیس تیم را رها کرد و به تنهایی به سمت قله حرکت کرد. هرچند او موفق به صعود قله نشد اما صعود زمستانی انفرادی او تا ارتفاع بالای ۷۰۰۰ متر k2 نتیجه ای بود که بسیاری از تیم های چند ده نفره مجهز نیز موفق به رسیدن به آن نشده اند.

بهار امسال نیز یک بار دیگر شاهد حرکتی خارق العاده از دنیس بودیم. صعود قله گاشربروم از مسیری جدید و به صورت انفرادی در زمانی که به طور غیر معمولی کوتاه بود. مسیری که آن را ماه عسل نام نهاد.

در صعودهای هیمالیا، که از فنی ترین فعالیت های دنیای کوهنوردی به حساب می آیند، صعود انفرادی بسیار ریسکی و دشوار بوده که نیازمند روحیه و توانایی بسیار بالاییست.

دنیس دیروز بهترین فرصت برای صعود قله برودپیک در زمستان ۲۰۲۰ را داشت اما بار دیگر نشان داد که جان همنوردانش از هر صعودی برایش مهم تر است. دن بویی بیمار بود و به همین علت دنیس نیز از صعود منصرف شد و او را به بیس کمپ بازگرداند. اما این پایان ماجرا نیست.

حالا آخرین خبری که امروز از قراقروم به گوش رسید، بار دیگر ثابت کرد دنیس اروبکو در سطحی متفاوت از سایر کوهنوردان هم عصر خود فعالیت می کند. امسال به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار سخت، تمام صعودهای زمستانه قلل ۸۰۰۰ متری قراقروم قبل از پایان فصل به پایان رسید. تنها تیمی که هنوز مشغول فعالیت بود، تیم سه نفره دنیس اروبکو بود که دو نفر آنها امروز به صورت رسمی پاییان فعالیت خود را اعلام کرده و به صورت هوایی بیس کمپ را ترک کردند. اما دنیس هنوز آنجاست. دنیس به تنهایی ادامه خواهد داد؟ هنوز مشخص نیست او چه در سر دارد.

صعود انفرادی زمستانه برودپیک! بعد از جرزی کوکوشکای لهستانی حتی فکر چنین اتفاقی هم شبیه یک شوخی به نظر می آمد. تا وقتی که دنیس اروبکو ظهور کرد…

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.