در این مقاله در مورد انواع بهمن‌ها که باید از آن‌ها آگاه بود، هشدارهای آب و هوایی، نکاتی در مورد اجتناب از خطر وقوع بهمن و اینکه در بدترین حالت چه باید کرد، صحبت خواهیم کرد.

بهمن زمانی اتفاق می‌افتد که نیروی جاذبه روی توده‌ای از برف به اندازه‌ای باشد که برف را با سرعت در سراشیبی حرکت دهد. هر کوهنوردی که بر روی تپه‌های برفی گام برمی‌دارد، باید آگاه باشد که وقوع بهمن امکان‌پذیر است و درک درستی از شرایطی که بیشترین خطر در آنجا وجود دارد، داشته باشد. این یک موضوع پیچیده است و ما تنها قادر به ارائه برخی اطلاعات پایه‌ای در اینجا هستیم. ما به شما توصیه می‌کنیم که وقت کافی برای مطالعه در مورد چگونگی وقوع بهمن‌ اختصاص دهید و یا در یک دوره آموزشی شرکت کنید.

انواع بهمن‌ها

دو دسته‌ی اصلی بهمن‌ها عبارتند از: بهمن‌های پودری و بهمن‌های تخته‌ای.

بهمن‌های پودری در زمانهایی که بارش برف در چندین روز و سنگین است، تنها با وزش باد کمی روی می‌دهند. به همین دلیل، آن‌ها در انگلستان نسبتا غیرمعمول هستند، اما بزرگ‌ترین خطر وقوع آن‌ها در هنگام بارش برف یا بلافاصله بعد از آن، قبل از اینکه برف این فرصت را داشته باشد که چرخه‌ی ذوب شدن و یخ زدن را طی کند، می‌باشد.

بهمن های تخته ای زمانی اتفاق می‌افتند که یک لایه برف بهم پیوسته از توده‌ای از برف‌های انباشته در زیر آن جدا می‌شود. برف بصورت لایه لایه بر روی زمین انباشته می‌شود و ممکن است ضعف هایی در لایه‌های زیرین وجود داشته باشد که باعث جدا شدن لایه های فوقانی شود. این رخداد اغلب به دلیل فعالیت‌ کوهنوردان اتفاق می‌افتد اما ممکن است ناشی از تغییرات آب و هوایی و یا بارش برف نیز باشد. بهمن های تخته ای بیشتر در شیب‌های بین 30 تا 45 درجه اتفاق می‌افتند و در دامنه های محدب بیشتر از دامنه‌های مقعر رخ می دهند.

ریسک وقوع بهمن معمولا در برآمدگی‌ها کم‌تر است و معمولا خطر کمتری در برخی شیب‌ها نسبت به دیگر نقاط وجود دارد. اطلاعات مربوط به این موضوع هر روز در زمستان از سرویس اطلاعات  بهمن اسکاتلند در دسترس است.

هشدارهای آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی می‌تواند برف‌‌های انباشته را سست کند که منجر به سقوط احتمالی بهمن می‌شود.

بارش شدید برف باعث ایجاد بی‌ثباتی در برف انباشت‌ها خواهد شد. به خصوص هنگام بارش برف بیش از ۳۰ سانتی‌متر  بطور پیوسته و یا بیش از ۲ سانتیمتر در طول یک ساعت مراقب باشید.

باران شدید همچنین می تواند برف‌انباشت‌ها را سست کند و باعث به وجود آمدن بهمن‌های برفی آبکی شود.

افزایش دمای ناگهانی می‌تواند باعث ذوب شدن یخ‌ها شود و باعث شود که برف سنگین‌تر و آبکی‌تر شود.

وزش بادهای شدید می تواند برف‌ها را در شیب‌های بادپناه (در مسیر باد) انباشته کند.

نقاب های برفی و برآمدگی‌های نمایان، غالباً نشانه‌های این هستند که اخیراً بادهای شدیدی رخ داده است.

نقاب های برفی

نقاب های برفی توده‌های برف در لبه تپه‌های کوهستانی و صخره‌ها هستند که از انباشته شدن برف در سطوح افقی تشکیل شده‌اند. بسیاری از بهمن‌ها در اثر فروریختن یک نقاب ایجاد می شوند، بنابراین هنگام پیمایش در بالا یا در زیر آنها مواظب باشید – به ویژه در هنگام طوفان‌های برفی یا بادهای شدید یا در هنگام افزایش ناگهانی دما یا بلافاصله پس از آن. تصویر بالا نشان می دهد که نقطه شکست یک نقاب تا چه حد می تواند عقب باشد.

چشم انداز نجات در کوه

مایک مارگسون، مدیر عملیات نجات کوهستان انگلستان و ولز می‌گوید: “در جنوب مرز، به راحتی می توان خطرات بهمن را دست کم گرفت.” وی می‌گوید: “در حالی که ما چیزی شبیه به همان شدت خطر در اسکاتلند نداریم، کوههای ما در شرایط زمستان هنوز می توانند خطر بهمن جدی ایجاد کنند و مردم باید آگاه باشند. این واقعیت غالباً مردم را شوکه می‌کند وقتی بدانند 90٪ قربانیان بهمن، خود باعث وقوع بهمن می شوند.” نکات برجسته مایک برای اجتناب از شرایط وقوع بهمن عبارتند از:

1) قبل از عزیمت به کوه منابع اطلاعاتی محلی را راجع به شرایط کوه بررسی کنید. به ویژه از هرگونه تله‌های زمینی شناخته شده و نقاط حادثه خیز آگاه باشید.

2) فقط پیش بینی روز حرکت را در نظر نگیرید بلکه پیش بینی روز قبل را نیز مطالعه کنید. جهت باد و هرگونه تغییرات دمایی را در نظر بگیرید. در هنگام وقوع بهمن، لزومی ندارد که طی چند روز اخیر برف باریده باشد.

3) اگر باد بوزد، برف می‌تواند روی شیب‌ها جمع شود و خطرناک شود.

4) برف‌های باد آورده در دامنه‌های بادپناه جمع می شوند. اطمینان حاصل کنید که مسیر برنامه‌ریزی شده‌ی شما خطرات این مسیرها را در نظر می‌گیرد.

5) اگر قصد دارید از یک سربالایی یا شیب راحت بالا بروید، در نظر بگیرید که نقاب‌ها و شیب بالای مسیر شما ممکن است در چه شرایطی باشد.

6) برفی که حس می‌کنید خیس است یا برفی که با شدت می‌بارد، و همچنین دیدن شواهدی از بقایای بهمن، همه نشانه‌های واضح شرایط خطرناک هستند. در این شرایط مسیر خود را تغییر دهید و یا پیمایش خود را به روز دیگری موکول کنید.

7) فقط به دلیل این که شخص دیگری از یک شیب عبور کرده است، به معنای این نیست که انجام این کار برای شما بی خطر باشد.

8) از برآمدگی‌های روی شیب (برآمدگی های رو به بالا) که در آنجا لایه‌های برفی زیر فشار هستند دوری کنید. از افرادی که بالای سر شما در یک شیب در حال بالارفتن هستند، آگاه باشید – هر آنچه که سست شود ممکن است به سمت شما حرکت کند.

9) به یاد داشته باشید که بهترین تصمیم ممکن است این باشد که از مسیر خود برگردید یا آن را تغییر دهید و پیمایش آن مسیر را به یک روز امن‌تر موکول کنید.

تله های زمین

تله‌های زمین مکان‌هایی هستند که برف‌های ناشی از بهمن در آنجا ممکن است انباشته شود که با خطر دفن عمیق برای هر قربانی که در سقوط بهمن گرفتار شده باشد همراه است. همچنین جایی است که حتی یک لغزش کوچک می‌تواند عواقب بسیار خطرناکی داشته باشد.

در هنگامی که خطر وقوع بهمن زیاد می‌باشد، از خندق‌ها، عبور از شیب‌های تند و یا گودی‌های واقع در دامنه کوه دوری کنید و به یاد داشته باشید: “ممکن است شما باشید که سقوط بهمن را تحریک می‌کنید.” هدر مورنینگ از فدراسیون کوهنوردی اسکاتلند هشدار می دهد: “از بالا حرکت کنید و همیشه خط الراس‌ها و مناطق پهن کوه را برای پیمایش انتخاب کنید.”

شکل 1) مسیرهای جریان آب، گودال‌ها و خندق‌ها مکانهایی هستند که می‌توانند بقایای بهمن را تا عمق زیاد انباشت کنند و به طور بالقوه قربانی را دفن کنند.

شکل 2) یک تغییر ناگهانی در زاویه از یک شیب نسبتا تند تا سطح صاف نیز می‌تواند باعث جمع شدن بقایای بهمن باشد.

همه تلفات سقوط بهمن ناشی از دفن در برف نیست. ضروری است که احتمال سقوط خود را نیز در نظر بگیرید.

شکل 3) عواقب حرکت بر روی یک صخره شیب‌دار بسیار شدید است چون بسیار بعید به نظر می‌رسد که بتوانید حرکت خود را در سراشیبی متوقف کنید.

شکل 4) مناطق صخره‌ای در هنگام وقوع بهمن به علت خطر برخورد با صخره‌ها بسیار خطرناک می‌باشند.

نشانه‌های خطر

استفاده از گوش‌ها و چشم‌ها برای توجه به خطرات ضروری است. نشانه‌های اصلی خطر برای توجه در هنگام احتمال سقوط بهمن عبارتند از:

  • شنیدن صداهایی که نشانگر فروپاشی یک لایه ضعیف برف در زیر است.
  • ترک‌ها و شکاف‌هایی که زیر پاهای شما به وجود می‌آید.
  • برف‌انباشتی که در حال ترک ‌برداشتن یا خرد شدن بصورت بلوکی می‌باشد.
  • شواهدی از بهمن های اخیر.

عوامل انسانی

دو فصل قبل، آلن هالودود یک مقاله مفصل برای مجله‌ی TGO درباره‌ی “تله‌های اکتشافی” نوشت که افراد در آن سقوط می‌کنند. این بدان معناست که افراد اقدامات احتیاطی را که باید هنگام رفتن به منطقه‌ای که در آن خطر بهمن وجود دارد، انجام نمی‌دهند. در اینجا شش تله اکتشافی کلیدی آورده شده‌است:

تله آشنایی

فرض اینکه ما این بار ایمن خواهیم بود زیرا در گذشته ایمن بوده‌ایم.

تله مصمم بودن

عدم تمایل برای بدون ‌تصمیم، فاقد اطمینان و یا بی‌ثبات به نظر رسیدن.

تله پذیرش احساسات

اجازه دادن به احساسات برای پذیرش آنچه خلاف فرایند تصمیم گیری ما می‌باشد.

تله خطای خبرگی

به تسلیم شدن به “فرد خبره” در داخل گروه اشاره می‌کند.

تله اجتماعی

باور به اینکه آن‌هایی که مشابه ما هستند بهترین مسیر را در پیش گرفته‌اند و ما باید دنباله‌رو آنها باشیم.

تله کمبود وقت

اجازه دادن به احساسات برای کوهنوردی در یک روز تعطیل بر خلاف سایر عوامل موثر در فرآیند تصمیم گیری.

وقتی بهمن اتفاق می افتد

جیلز تروسل چند نکته را به شما پیشنهاد می‌کند که اگر فردی دچار بهمن شد، چه کار باید بکنید.

1. مکانی که فرد آخرین بار مشاهده شده است را یادداشت کرده و علامت گذاری کنید.

2. بررسی کنید که منطقه از بهمن های بعدی در امان باشد.

3. هرگونه علامتی را در منطقه از نقطه ای که آخرین بار مشاهده شده است، جستجو کنید.

4. کاوش را به صورت ساختاری با هر آنچه که در دسترس دارید، شروع کنید – تبر، باتوم اسکی و یا میله سونداژ بهمن (اگر همراه خود دارید).

5. اشیاء یافت شده را در جای خود رها کنید – بعداً آنها بازیابی می شوند.

6. اگر قربانی را پیدا کردید، شروع به حفاری کنید.

7. اگر فکر می کنید در عمق کمتر از یک متری به دفن شده ‌است، مستقیم به سمت پایین حفر کنید.

8. اگر قربانی در عمق بیش از یک متری دفن شده است، از شعاع 1.5 متری از مرکز شروع به حفر کنید.

9. تا جایی که ممکن است با مرکز حوادث تماس بگیرید، و اطمینان حاصل کنید که موقعیت مکانی قربانی را آماده کرده‌ باشید.

سرویس اطلاعاتی بهمن اسکاتلند سوابق هر کدام از بهمن‌های بریتانیا را نگهداری می‌کند. اگر شما در هر حادثه‌ای حضور داشته‌اید یا شاهد آن بوده‌اید، آن‌ها را از طریق وب سایت این سازمان گزارش دهید.

نجات از بهمن

“اولین چیز فریاد است – فریاد ، فریاد ، فریاد. زیرا اگر در برف دفن شوید، تنها فرصتی که برای بیرون آمدن دارید افراد دیگر هستند. اطمینان حاصل کنید که سایر همراهان نسبت به شرایط شما گوش بزنگ هستند.”

این توصیه از طرف مارک دیگینز، که رئیس SAIS است، می‌باشد. او از صحبت کردن با افرادی که در حوادث درگیر بوده‌اند، می‌داند که اغلب برای قربانیان بهمن بسیار غیرممکن است که کار بیشتری انجام دهند. اگر به اندازه کافی بدشانس هستید که در شرایط بهمن گرفتار شدید، همچنین سعی کنید کوله و سایر وسایل خود را رها کنید و خود را به بیرون از برفها بغلتانید یا بکشید. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که کمی فضا جلوی خود باز کنید تا بتوانید نفس بکشید. با نگه داشتن یک دست جلوی صورتتان، از ورود برف به بینی و دهان خود، جلوگیری کنید.

ترجمه شده توسط تیم تولید محتوای دوبیسل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.