آیا دنبال بهترین و به‌صرفه‌ترین  دوچرخه کوهستان هستید که بتوان بدون خطر ورشکستگی خریداری کرد؟ ما بهترین گزینه‌های موجود با قمیت مناسب را  در بازار بررسی کردیم، و پنج مورد از بهترین دوچرخه‌‎های کوهستان را برای تست و مقایسه با هم انتخاب نمودیم.  ما ۳ دوچرخه کوهستان حرفه‌ای تک‌فنره[۱] و ۲ دوچرخه دو-فنره[۲] را برای آزمایش در طی چند ماه در اختیار آزمون‌کنندگان قرار دادیم. با وجود قیمت پایین، آزمون‌کنندگان ما نه تنها در بررسی دوچرخه‌ها سخت‌گیر بودند، بلکه برای تعیین ویژگی‌ها و کارایی هر مدل به آن فشار آورند. چه تازه وارد ورزش ‌شوید، و چه با بودجه محدود کار کنید، گزینه‌های خوبی وجود دارد که بتوانید با آن‌ها از گشت و گذار و  دوچرخه‌سواری لذت ببرید.

رتبه‌بندی ۵ دوچرخه برتر

 

Giant stance 29

Marin Hawk  Hill 1

Specialized Fuse 27.5

Rocky Mountain Growler 40

Salsa Timberjack Doere

قیمت (دلار)

۱۵۵۰

۱۶۰۰

۱۲۵۰

۱۳۵۹

۱۰۰۰

نقاط مثبت

رانندگی ۱۲ سرعته ، تعلیق متعادل ، ، عملکرد همه جانبه متسحکم

مقرون به صرفه ، دو-فنره  ، عملکرد همه جانبه خوب

عملکرد همه جانبه و مستحکم ، تایرهای ضخیم، مهندسی مدرن، سرگرم‌کننده در طیف وسیعی از زمین‌ها و سطوح

مقرون به صرفه ، راحت

ارزان ، زین تنظیم شونده

نقاط منفی

تایرهای غیر تهاجمی

تایر ضعیف است

تایرهای بزرگ می‌توانند کمی آهسته احساس شوند ، زین خیلی کوتاه است ، بدون محافظ  زنجیر

تایر ضعیف ، وضعیت بدن سوار در حالت قائم ، پایداری کم در سرعت

دوشاخ ضعیف ، تایر ضعیف ، در سرعت پایدار نیست

تحلیل نهایی

قابلیت دسترسی با دوچرخه کوهستانی دو-فنره Giant Stance 29 2 از توانایی بالا برخوردار است.

Marin Hawk  Hill 1 یک دوچرخه دو-فنره  برای تازه‌کارها و  مقرون به صرفه است که عملکردی کاملاً عالی دارد.

 

Growler راحت است آسایش بالا برای یک دوچرخه کوهستان در یک قیمت معقول و عملکرد خوب در جاده.

Timberjack Deore با قیمت مناسب و آسایش بالا است که به بهترین وجه برای سطح صاف سواری غیرتهاجمی مناسب و دلپذیر است.

سرگرم‌کنندگی (باحالی!) (۳۰٪)

۸

۸

۸

۶

۵

سراشیبی (۳۰٪)

۸

۸

۶

۵

۵

سربالایی (۲۵٪)

۸

۷

۷

۶

 

۶

ساخت (۱۵٪)

۸

۷

۷

۶

۵

سایز چرخ

۲۹ “

۲۷.۵ “

۲۷.۵ “+

۲۷.۵ “+

۲۷.۵ “+

وزن

۳۰ پوند ۹ اونس

۳۱ پوند ۱۰ اونس (بدون چرخ‌ها)

۲۹ پوند ۱۴ اونس (بدون چرخ‌ها)

۳۰ پوند ۱۰ اونس

۳۱ پوند ۱۲ اونس

متریال بدنه

آلومینیوم

آلومینیوم

آلومینیوم

آلومینیوم

آلومینیوم

Giant Stance 29

نمایی زیبا از دوچرخه Giant Stance 29

Giant Stance ۲۹  که به تازگی دوباره طراحی شده، بهترین دوچرخه کوهستانی دو-فنره و مقرون به صرفه ای است که تاکنون امتحان کرده‌ایم. Giant Stance 29 یک دوچرخه چندمنظوره با کارایی بالا است، که از انتظارات ما فراتر رفت ؛ و از و قیمتی که حدس می‌زدیم مناسب‌تر بود. Stance مجهز به دوشاخ[۱] ۱۳۰ میلی‌متری و فنربندی تیپ  FlexPoint 120میلی‌متری پشتی عالی است که به دوچرخه بالانس خوبی بخیشده است. مهندسی مدرن باعث شده دوچرخه در جاده احساس راحتی بدهد و یکی از دلایلی است که این دوچرخه، تقریباً در همه شرایط بسیار خوب عمل کند.  آزمایش‌کنندگان دوچرخه از عملکرد آن بر انواع سطوح مختلف از سطح صاف مخصوص کراس‌کانتری[۲] گرفته تا سطوح سنگلاخی و دشوارتر شگفت‌زده شدند.Stance  هم‌‍چنین با داشتن چرخ‌های ۲۹ اینچی، تایرهای سریع،  دنده ۱۲ سرعته و فنربندی (تعلیق) پشتی محکم، امتحان خود را در مسیرهای صعودی به شکلی الهام‌بخش و کارا پس داده است.

یکی از چیرهای که در دوچرخه‌هایی در این دامنه قمیت معمولا باعث دردسر و شکایت می‌گردد، قطعات و متعلقات است. نبود زین تنظیم‌شونده[۳] در این دوچرخه‌ها اشکالی چشمگیر برای بیشتر آزمون‌کنندگان ما بود. اما اگر از این بگذریم، اگر شما به دنبال یک دوچرخه دو-فنره برای شروع فعالیت سواری هستید که هزینه بالایی هم به همراه نداشته باشد، ما فکر می‌کنیم Giant Stance ۲۹ زیباترین و کاراترین دوچرخه‌ای است که در این قیمت پیدا می‌شود .

قیمت۱۲۵۰ دلار
امتیاز کلی۷۰
سرگرم کنندگی (باحالی)۸
سراشیبی۶
سربالایی۷
ساخت۷
اندازه چرخ۲۷.۵ اینچ
وزن ۱۳.۸۵ کیلوگرم (بدون چرخ)

سایر ویژگی ها:

  • تایرهای ضخیم
  • باحال روی انواع سطوح
  • مهندسی مدرن یک‌تکه
  • ستون زین بیش از حد کوتاه است
  • تایرهای بزرگ در بعضی مواقع حس سنگینی به دوچرخه می‌دهند
  • فاقد قاب محافظ  زنجیر

Specialized Fuse 27.5

دوچرخه Specialized Fuse 27.5

Specialized Fuse 27.5  یک دوچرخه با طراحی جدید است، که در بررسی‌های ما به‌صرفه‌ترین انتخاب میان  دوچرخه‌های کوهستان تریل[۴] محسوب می‌شود. مهندسی تخصصی و به‌روز Fuse دوچرخه را درازتر و راحت‌تر و از همیشه توانمند‌تر کرده‌است. این دوچرخه برای دامنه وسیعی از مسیر‌ها و سطوح عالی است و آزمون‌کنندگان ما با آن را روی مسیرهای خاکی معمولی و وارد کردن فشار بر سربالایی‌ها و  سرپایینی‌ها راحت یافتند. همانند اغلب دوچرخه‌های یک-فنره، Fuse در سربالایی‌ها بسیار کارا بود و تایرهای عریض ۸/۲ اینچی‌اش چسبندگی[۵] مناسبی برای سربالایی رفتن ایجاد می‌نمود. این تایرها به خصوص در مقایسه با رقبای خود در سرپایینی‌ها به ویژه موقع فشار آوردن به چرخ در گوشه‌ها و هنگام ترمزگرفتن مطمئن به نظر می‌رسیدند. 

در حالی که تایرهای Fuse یکی از بهترین ویژگی‌های آن هستند، در هنگام سواری در جاده‌های سنگفرش یا خاکی می‌توانند کمی کند و تنبل محسوب شوند. آزمایش‌کنندگان ما که پاهای بلندی داشتند همچنین دریافتند که لوله زین تنظیم‌شونده ۱۲۰ میلی‌متری برایشان کوتاه است؛ و ممکن است باعث ملاحظاتی در دوچرخه‌سواران بلندقدتر شود. غیر از این موارد، ما شکایت عمده‌ای درباره این دوچرخه یک‌-فنره با طراحی خوب نداشتیم و اگر نسبت قمیت به کارایی را درنظر بگیرید، باید گفت که این گزینه عالی است. اگر شما به دنبال دوچرخه برای شروع سواری با کارایی بالا و قمیت مناسب می‌گردید، بهتر است این مورد را انتخاب کنید.

امتیاز کلی۷۶
سرگرم کنندگی (باحالی)۸
سراشیبی۸
سربالایی۷
ساخت۷

سایر ویژگی ها:

  • قیمت گذاری معقول
  • اطمینان در سراشیبی
  • عملکرد عالی همه جانبه
  • تایر دارای نقطه ضعف

Marin Hawk  Hill 1

دوچرخه Marin Hawk  Hill 1

Marin Hawk  Hill 1 [۶]دوچرخه‌ای است که نباید در بخش برندگان دوچرخه کوهستان با قیمت مناسب از آن غافل شد. Hawk با عمکلردش در تست‌های ما دومین مدل در رتبه‌بندی، و دوچرخه‌ای بسیار قابل تحسین است. با نوآروی‌های اخیر در طراحی‌اش و بدنه دو-فنره خود، در مسیرهای سرپایینی قابل اطمینان است و قمیتش نیز منطقی است. سیستم تعلیق (فنربندی) ۱۲۰ میلیمتری پشتی این دوچرخه به همراه دوشاخ ۱۳۰ میلیمتری و ساختار جلویی نرم برای سواری لذت‌بخش مناسب است؛ و روی سطوح متنوعی از سطوح از کفپوش‌های رولینگ گرفته تا مسیرهای سنگی-صخره‌ای با شیب بالا جواب می‌دهد. با توجه به قمیتش از نظر ما Hawk  عملکردی عالی دارد. Hawk به خوبی در شیب‌ها بالا می‌رود؛ اما در مقایسه با دیگر رقبای کارآمدتر ضعیف‌تر است. در هنگام سربالایی رفتن به صورت ایستاده یا نشسته روی زین، هنگام فشار روی رکاب، دوچرخه پس‌گرد[۷] می‌کند. به نظر ما ساخت Hawk  با قمیتش متناسب است، و به طور عمومی یک ددد کارکردی تریل محسوب می‌شود. گرچه نبود لوله زین تنظیم‌شونده و لاستیک‌های غیرمقاوم از میزان سرگرم‌کنندگی دوچرخه به اندازه چشمگیری می‌کاهد. گذشته از این موارد به نظر ما Hawk  یک دوچرخه خوب برای مبتدی‌ها و کسانی است که به تازگی دددهای دو-فنره را امتحان می‌کنند.

          تست دوچرخه کوهستان قیمت-مناسب ما توسط آزمون‌کننده ارشد در بررسی دوچرخه‌های کوهستان، جرمی بنسون انجام می‌شود. بنسون بیش از دو سال برای OutdoorGearLab  مشغول تست و بررسی دوچرخه‌های کوهستان و تجهیزات مربوط به آن بوده‌است. وی در اوایل دهه ۱۹۹۰ در جوانی دوچرخه‌سواری کوهستان را در ساحل شرقی [ایلات متحده] آغاز کرد؛ و بعدها در سال ۲۰۰۱ به منطقه دریاچه تاهو نقل مکان نمود. هنگامی که او کار بررسی دوچرخه کوهستان انجام نمی‌دهد، اغلب وقت خود را به مسابقات کوهستانی استقامت و دوچرخه‌سواری روی مسیرهای شنی در شمال کالیفرنیا می‌گذراند. علاوه بر کار خود در OutdoorGearLab ، جرمی نویسنده دو کتاب راهنما در زمینه اسکی و دوچرخه‌سواری است، که هر دو توسط انتشارات Mountaineers Books منتشر شده است.

کایل سماین که خود اهل منطقه دریچه تاهو است برای آزمایش دوچرخه‌ها به بنسون پیوست. کایل در این منطقه زیبای کوهستانی به دنیا آمده و وقت خود را به اسکی و دوچرخه‌سواری در کوهستآن‌های منطقه می‌گذراند. او یک دهه گذشته را صرف رقابت در اسکی هَفپایپ[۸] در سطح حرفه‌ای کرده  گرچه این روزها نیز بیشتر وقت خود را به پادرترن[۹] [لبه‌زنی روی برف] می‌گذراند تا دابل‌کورک[۱۰] [پشتک دوگانه] در هف پایپ. کایل یک ورزشکار با استعداد تمام وقت است و به تازگی در مسابقات دوچرخه کوهستان شرکت کرده و در کلاس ۲۰۱۹-۳۰ Downieville Classic در دسته‌های سراشیبی و کوهستانی در رده Expert 18-30 ه مروی سکوی قهرمانی رفته‌است. وی همچنین در تابستان به عنوان مکانیک در یک فروشگاه دوچرخه محلی در منطقه دریچه تاهو فعالیت می‌کند.

تیم ما بهترین دوچرخه‌هایی را که می‌توانید خریداری کنید، از  1100 دلار تا ۱۶۰۰ دلار را، بررسی کرد، و پنج مورد از بهترین‌ها  را برای تست و مقایسه کنار هم انتخاب کرد. بعد از اندازه‌گیری و وزن کردن هر مدل، در مسیرها و جاده‌ها با آن ها به گونه‌ای که گویی دوچرخه‌های شخصی خودشان هستند سواری کرد. ما ضمن تمرکز روی ویژگی‌های کلیدی سواری هر یک از آن‌ها، ما هر مدل را برای صدها مایل در مسیرهای آشنا و پیست‌های دوچرخه مورد آزمایش قرار دادیم. هر دوچرخه با فشاری مساوی سایر دوچرخه‌ها مورد آزمون قرار گرفت و گاهی برای افزایش دقت در مقایسه دوچرخه‌ها را با پشت‌سرهم و بدون فاصله آزمون نمودیم تا ببینیم هر کدام در شرایط متفاوت چگونه عملکردی از خود نشان می‌دهد.

شما می توانید قسمت دوم مقاله ” بهترین دوچرخه‌های کوهستان با قمیت مناسب ۲۰۱۹″ را از اینجا مطالعه کنید.

ترجمه شده از سایت معتبر outdoorgeralab. جهت مطالعه مقاله اصلی اینجا را کلیک کنید.


[۱] fork

[۲] XC style

[۳] Dropper seat  post

[۴] اصطلاح تریل هم به مسیر های خاکی معمولی و هم به دوچرخه‌هایی گفته می‌شود که برای این مسیرها مناسب هستند..

[۵] Traction

[۶] مارین هاوک هیل ۱

[۷] pedal bob

[۸] Halfpipe ski

[۹] Powder turn نوعی حرکت در اسکی روی برف که اسکی‌باز با کمک زانو چرخش‌های کوچکی روی برف را انجام میدهد

[۱۰] Double corks


[۱] Hardtail

[۲] Full suspemsion

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.