صنعت توریسم، همچنین شناخته شده به عنوان صنعت مسافرت، به مسافرت مردم به مکان های دیگر، چه درون کشور چه بین المللی، برای هدف های تفریحی، تجاری یا اجتماعی گفته می شود. این صنعت ارتباط خیلی نزدیکی با صنعت هتل داری، صنعت میزبانی، و صنعت حمل ونقل دارد و بخش اعظم آن در رابطه با راضی نگه داشتن توریست ها، مشغول کردن و مجهز کردن آنها به چیزهایی است که در زمان دور بودن از خانه نیاز دارند.

صنعت توریسم چیست؟

نخست، این مهم است که تعریف کنیم منظور از “صنعت توریسم ” چیست. اساسا، این صنعت به فعالیت های مربوط به سفر و کارهای کوتاه مدت اشخاصی اشاره دارد که از محل زندگی خود دور هستند.این صنعت یکی از بزرگترین صنایع و کمک های اقتصادی بسیاری از کشور ها ی مختلف در دنیاست که تا حد زیادی توسط تجارت توریستی آنها هدایت میشود.

این صنعت همچنین شامل محدوده ی وسیعی از صنایع میشود. مانند صنعت هتل داری، صنعت حمل و نقل و تعدادی دیگر از صنایع و بخش ها. دانستش مهم است که صنعت توریسم به سفر به اماکن مختلف، نه تنها برای تفریح بلکه برای کارهای تجاری و بعضی دیگر از دلایل، مربوط است.

با چیزهایی که گفته شد، وبا توجه به رایج ترین تعاریف، صنعت توریسم شامل سفرهایی که شخص تصمیم دارد بیش از یک سال در مقصد اقامت داشته باشد، نمی شود. برای مثال، این به آن معنی ست که مهاجران و دانش آموزان بین المللی ای از نظر تنکنیکی توریست به حساب نمی آیند.

توریست

به زبان ساده، یک توریست شخصی است که به منظور تجارت، تفریح، یا دلایل اجتماعی به مکانی دیگر سفر میکند، درحالی که از مکان زندگی همیشگی خود دور است.با درنظر گرفتن بیشترین تعاریف مورد قبول، برای آنکه شخصی توریست به حساب بیاید باید حداقل ۲۴ ساعت و حداکثر ۱ سال در مقصد اقامت کند.

توریست ها ممکن است به دلایل زیادی تصمیم به سفر بگیرند، مانند رفع خستگی ذهن و بدن، یا دستیابی به هیجان، سرگرمی، یا شادی. از سوی دیگر، توریست ها ممکن است به دلیل کنجکاوی فرهنگی، خودنمایی، تجارت، اشتیاق برای دیدن دوستان و خانواده، یا تشکیل روابط جدید به اماکن جدید سفر کنند.

اگرچه مسافرت های توریستی معمولا جزو توریست ها به حساب می آیند، لازم به ذکر است که تعاریف زیادی کسانی را که به علت کسب درآمد به جایی سفر میکنند را به عنوان توریست حساب نمی کنند.

مزایای صنعت توریسم چیست؟

صنعت توریسم محدوده ی وسیعی از مزایا را ارایه میدهد، که شامل مزایای اقتصادی برای کشورهایی ست که تعداد بسیار زیادی توریست جذب میکنند. زیرا توریست ها نه تنها برای اقامت اصلی خود، بلکه برای تجارت های محلی پول خرج میکنند. همچنین این صنعت تعداد زیادی شغل برای کسانی که در صنعت حمل و نقل و میزبانی کار میکنند فراهم می کند. بعلاوه، این صنعت روابط بین ایالات و تجارت ها را بهبود می بخشد که این امر باعث ایجاد فرصت های سرگرمی و تفریح، و بهبود ارزش پول رایج می شود. همچنین این صنعت میتواند فرصت های تبادل فرهنگی بین ملت های مختلف را ایجاد کند که این امر برای توریست باعث بهبود رضایت، تندرستی و تحصیلات شود.

بخش های صنعت توریسم چه هستند؟

حمل و نقل

بخش حمل و نقل به توریست کمک می کند که با تامین حمل و نقل، به اماکنی که قصد دارد برود. این ممکن است شامل فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز آنها جهت رسیدن به مقصد موردنظر در تعطیلاتشان، یا کمک کردن به آنها برای دور زدن در شهر وقتی که به مقصدشان رسیده اند باشد. سرویس های مربوط به سفر های ماشینی، قطاری، هوایی و دریایی نیز در این بخش قرار دارند.

صنعت هواپیمایی

صنعت هواپیمایی نقش مهمی در صنعت مسافرت مدرن دارد. که برای مسافران هر دو نوع سفر درون کشوری و خارج از کشور را فراهم میکند و در سریع ترین زمان ممکن آنها را با هواپیماهای تجاری به مقصد موردنظرشان می رساند. سرویس های هواپیمایی بطور کل به دو دسته ی برنامه ریزی شده واجاره ای تقسیم میشوند.

اجاره ی اتومبیل

برای توریست های زیادی دسترسی به ماشین یک بخش مهم از تجربه توریستی آنهاست، که به آنها اطمینان دهد می توانند آزادانه به تفریح و سیاحت بپردازند. سرویس اجاره ی ماشین این نوع دسترسی را فراهم می کند. که اغلب در مجاورت فرودگاه ها یا حتی با همکاری خط هوایی خاص یا کمپانی مسافرتی خاصی فعالیت میکند.

حمل و نقل آبی

همانطور که از اسمش پیداست، این بخش مربوط به جابجایی از طریق آب است. این جابجایی شامل چیزهایی مثل باند اقیانوس و حمل و نقل کشتی است، که معمولا هدف این است که مسافر را از نقطه ی (الف) به نقطه (ب)برساند که شامل گشت دریایی نیز هست، که این خودش یکی از بخش های مهم در تجربه ی سفر آبی است.

خدمات مربی

خدمات مربی و اتوبوس بخش مهمی از صنعت گردشگری هستند، که کارهایی مانند سفرهای طولانی مدت، کمک به مسافران برای رسیدن به محل اقامتشان، بردن گروهی توریست ها به جاذبه های گردشگری محلی یا معروف در تور های یک روزه یا ارایه ی دسترسی به بقیه ی شهرستان ها و شهرهای نزدیک انجام می دهند.

راه آهن

مسافرت با قطار از قرن ۱۹ تا اکنون نقش کلیدی ای در صنعت توریسم ایفا کرده است. راه آهن نه تنها وسیله ای برای انتقال مسافران به مقاصدشان است، بلکه راه آهن های روی زمین و زیرمینی حق انتخابی را جهت گشت و گذار در تعداد زیادی از شهرها و شهرستان های اصلی که توریست ها معمولا به آنجا می روند، ارایه می دهند.

فضاپیما

عنصرجدید بخش حمل و نقل – و عنصری که در سال های پیش رو به طور چشمگیری اهمیت پیدا می کند – شامل استفاده از فضاپیما برای حمل توریست ها در فضاست. براستی، Virgin Galactic اخیرا یک فضاپیما به نام VSS Unity به فضای خارج از جو زمین فرستاده و در حال برنامه ریزی است که در آینده ای نزدیک پرواز های تجاری را برای “توریست های فضا” ارایه دهد.

محل اقامت

اقامت، بخش مرکزی صنعت توریسم و میزبانی است. زیرا مردمی که به اماکن مختلف سفر می کنند، به مکانی برای اقامت، استراحت، خواب، و رفع خستگی نیاز دارند. در حقیقت,یک شخص زمانی توریست محسوب می شود که اقامت آنها از ۲۴ ساعت بیشتر باشد و از محل اقامت شبانه استفاده کند.

در این زیر مجموعه، قسمت های متفاوتی، گرفته از صنعت هتل داری، تا چادر زدن وجود دارد. در ادامه، با جزییات بیشتری به این زیر مجموعه ها خواهیم پرداخت.

هتل

هتل یکی از محبوب ترین و بدیهی ترین نوع اقامت برای توریست هاست و صنعت هتل داری پیوندی ناگسستنی با صنعت گردشگری دارد. به زبان ساده، هتل اقامتگاهی است که درازای دریافت پول از توریست، به او محلی برای اقامت ارایه می دهد. علاوه بر چیزی که گفته شد، به جز رختخواب و بقیه ی تجهیزات ضروری، خدماتی که هتل ها ارایه می دهند می تواند کاملا متفاوت باشند.

محل اقامت مشترک

در سال های اخیر، محل اقامت اشتراکی به عنوان یک گزینه ی اصلی در صنعت گردشگری ظاهر شده است.

یکی از محبوب ترین سرویس های اقامت مشترک، Airbnb است که کاربران آن می توانند لیستی از اتاق های بدون استفاده شان تهیه کنند و برای مدتی کوتاه آن ها را به مسافران اجاره دهند. این اتاق ها می توانند شخصی، یا اتاق هایی باشند که میان چند نفر اشتراکی استفاده می شوند.

مسافرخانه

مسافرخانه معمولا یک انتخاب کم هزینه است. مناسب برای کسانی که بودجه ی کمتری دارند، یا سعی دارند هزینه های سفرشان را کاهش دهند. مسافرخانه نوعی محل اقامت اجتماعی است که مهمان های زیادی در یک محل اشتراکی، معمولا با سرویس بهداشتی و لوازم آشپزخانه ی مشترک تخت خواب اجاره می کنند.

چادر زدن

چادر زدن یک تمرین بیرون ماندن از خانه در شب، در چادر یا پناهگاه هایی مانند آن است. درحالی که توریست ها ممکن است چادر زدن در یک مکان عمومی را انتخاب کنند، محل اردوگاه های تجاری معمولا محبوب تر و راحت تر است. این اردوگاه های تجاری، معمولا برای دسترسی به امکانات مختلف تغییر مکان می دهند. با این حال تجهیزات و خدمات رفاهی زیادی هم ارایه می دهند.

محل خواب و صبحانه (B & B)

محل اقامت (B&B) تعداد کمی اتاق برای مهمان ها ارایه می دهند و اقامت شبانه و صبحانه نیز فراهم می کند.در اکثر موارد، مهمان ها اتاق خواب وسرویس بهداشتی  خصوصی دارند، اگرچه تجهیزات سرویس بهداشتی گاهی اوقات به طور مشترک استفاده می شود. صاحب یا میزبان این تاسیسات نیز معمولا در همین محل اقامت (B&B) زندگی می کند.

سفرهای دردیایی

سفرهای دریایی به عنوان زیرمجموعه ی بخش اقامت محسوب می شود. زیرا کشتی ها نوعی از محل اقامت را به روش خود ارایه می دهند. معمولا در یک کشتی,به هر توریست یک کابین اختصاصی داده می شود و سفر به مدت زمان مشخصی ادامه خواهد داشت و توریست ها دربیشتر وقتشان را  عرصه ی کشتی می گذرانند.

منزل ها و گردشگری روستایی

مسافران به شدت اشتیاق دارند در خانه های موجود در مزرعه ها و روستا ها,معمولا خانه ای خصوصی که خودشان اشپزی و کارهای امثال آن را انجام دهند، اقامت کنند.این بخش مربوط به ایده ی گردشگری روستایی است. که گردشگران به دیدن مزرعه ها می روند، راجع به کاری هایی که آنجا انجام می شود یاد می گیرند، و گاهی اوقات حتی در کارهای روزانه ی آنها به عنوان یک تجربه ی جالب سفر نیز شرکت می کنند.

زمان اقامت اشتراکی

و در نهایت، زمان اقامت اشتراکی، همچین شناخته شده به عنوان محل اقامت مالکان در تعطیلات,به محل اقامتی که حقوق مالک یا کاربران آن بین افراد مختلف تقسیم شده است اشاره می کند. به هرکدام از این افراد محدوده زمانی مشخصی اختصاص داده می شود – معمولا یک یا دو هفته در سال – که در آن زمان حق دارند از محل اقامت استفاده کنند.

شما می توانید قسمت بعدی این مقاله را از اینجا مطالعه کنید.

ترجمه شده توسط تیم تولید محتوای دوبیسل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.