سال ها است که گردشگران و کوهنوردان، از چادر به عنوان پناهگاه شبانه ی خود استفاده میکنند. ننو ها، جایگزین های جذاب و محبوبی برای چادرها هستند. اگر به استراحت کردن در ننو علاقه دارید، وقتش رسیده است که کمپ زدن با ننو را امتحان کنید. در این مقاله، به این سوال که (( کمپ زدن با ننو چیست))، پاسخ میدهیم، و در مورد اینکه به چه وسایلی نیاز دارید تا بتوانید ننویتان را برای رفتن به کمپ آماده کنید، صحبت خواهیم کرد.

همچنین شما می توانید برای مشاهده انواع ننوی طبیعت گردی و خرید آنلاین، به وبسایت دوبیسل مراجعه نمایید.

کمپ زدن با ننو چیست؟

کمپ زدن با ننو یعنی اینکه شما جای چادر معمولیتان را با ننو و چندعدد لوازم جانبی مفید عوض کنید و یک شب را به راحتی خارج از خانه بخوابید. بسیاری از کوهنوردان و دوچرخه سواران، علاقمند به کمپ زدن به وسیله ی ننو هستند؛ زیرا ننوها بسیار سبک هستند و فضای کمتری را اشغال میکنند. کسانی که با استفاده از ننو کمپ میزنند، از تماشای نمای زیبای اطراف نیز برخوردار میشوند و سختی خوابیدن روی سطح شیب دار و زمین پراز سنگلاخ را متحمل نمیشوند. تنها چیزی که برای کمپ زدن با ننو نیاز دارید، یک جفت درخت تنومند است.

وسایلی که برای کمپ زدن با ننو نیاز دارید

میتوانید خودتان وسایل مورد نیاز برای کمپ یا کوله پشتیتان را با اضافه کردن مولفه هایی به ننویتان آماده کنید، یا اینکه میتوانید یک ننوی چادردار آماده را بخرید که دارای بیشتر موارد زیر باشد.

  • یک عدد ننو، اگر از قبل نداشته اید
  • یک سیستم تعلیق با بندی پهن ( درخت دوستانه، برای جلوگیری از آسیب به پوست درخت)
  • یک کفی عایق یا پد خواب ( به طور جداگانه از چادر فروخته میشود)
  • یک عایق باران
  • پشه بند

میتوان از خرید عایق باران، پشه بند و کفی صرف نظر کرد؛ اگرچه داشتن این لوازم، در شرایطی که به آنها نیاز باشد بسیار مفید است. همچنین اگرچه این لوازم و لوازم های جانبی دیگر، اغلب با برند های مختلف ننو سازگاری دارند، اما اگر خودتان دارید ننویتان را تکمیل میکنید، باید مجددا سازگاری لوازم جانبی را با ننویتان مورد بررسی قرار دهید.

در این قسمت جزئیات بیشتری وجود دارد:

ننوی شما: تقریبا با هر ننویی میتوانید کمپ بزنید. اگر میخواهید یک ننو خریداریی کنید، نکته ی اصلی، راحتی آن است. اما اگر کوهنوردی میکنید، وزن ننوهم عامل مهمی خواهد بود. میتوانید طرح های مختلف و جدیدی را پیدا کنید که متفاوت از نمونه های کلاسیک باشد. برای مقایسه ی آنها، درون هرکدام مدتی دراز بکشید.

برای دریافتن جزئیات بیشتر درباره ی اندازه ی ننوها و تفاوت در مواد بکار گرفته شده در ساخت آنها، قسمت ((چگونه یک ننو انتخاب کنیم)) را مطالعه نمایید.

سیستم تعلیق: بندهای بدون روکش، به دلیل آسیبی که به پوست درخت میزنند، ابدا توصیه نمیشوند. بنابراین داشتن یک سیستم تعلیق خوب با بندهای پهن، ضروری است (معمولا به صورت جداگانه از ننو فروخته میشوند). نصب کردن بند ننو آسان است و به گره زدن خاصی نیاز ندارد. توجه داشته باشید که سیستم ننوی چادردار شامل بندهایی ضخیم، با روکشی محافظت کننده است. این بندها اینگونه طراحی شده اند تا از پوست درختان محافظت کنند.

پد خواب: چه در چادر و چه در یک ننو باشید، وقتی روی کیسه خوابتان دراز میکشید، قسمت زیرین کیسه فشرده میشود و خاصیت عایقی خود را از دست میدهد. راه حل کردن این مشکل برای چادراین است که از یک پد خواب بادی یا اسفنجی استفاده کنید. همچنین میتوانید از این پدها در ننوهم استفاده کنید؛ اگرچه ممکن است پد، به شکلی مرتب درون ننو جای نگیرد و قالب ننو نباشد. برای حل این مشکل، راه دیگر این است که هوای داخل یک پد بادی را کمی خالی کنیم تا پد به راحتی شکل ننو را به خود بگیرد. بعضی از افراد، یک پد فشرده خریداری میکنند و آن را برش میدهند تا شکل مناسب ننو را بگیرد. این راه ارزان و موثر است و در برابر باد، مقاومت ایجاد میکند.

کفی: از آنجا که ننو در اطراف شما پیچیده میشود، بخش زیادی از قسمت زیرین شما در معرض سرما قرار میگیرد. برای حل این مشکل، کفی موثر تر از پد خواب است( هرچند گران تر است). از آنجا که کفی در قسمت بیرونی و پایین ننو آویزان میشود، فشرده نمیشود و میتواند گرمای زیادی را فراهم کند. برای دسترسی به جزئیات بیشتر، قسمت ((کفی چیست)) را مطالعه نمایید.

عایق باران یا سقف ضد باران: عایق باران معمولا بالای ننویتان و بین درختانی که ننو به آنها متصل است نصب میشود. این عایق برای ننو، مانند سقف برای چادر اسست. اگر عایقی مناسب که مخصوص ننو ساخته شده است را نمیخرید، اطمینان حاصل کنید که گزینه ای که انتخاب میکنید، بتواند از ننویتان در جایی که لازم است محافظت کند.

پشه بند: بسیاری از پشه بندهایی که میتوانید بخرید، سرتاسر ننوی شما را در برمیگیرد، درصورتی که بعضی از آنها فقط سطح بالایی را پوشش میدهند. اگر پشه بندتان فقط سطح بالایی ننو را پوشش میدهد، کیسه ی خواب و پد خوابتان میتوانند از قسمت زیرین ننو در برابر پشه ها محافظت کنند. اما میتوانید برای پایین ننو، از حشره کش هایی که به پارچه آسیبی نمیرسانند، مانند پرمترین، استفاده کنید.

چگونه یک ننو را برای رفتن به کمپ آماده کنیم

یک کمپر ماهر که با استفاده از ننو کمپ میزند، باید از چندین دستورالعمل ساده پیروی کند:

۱ . مکان مناسبی را برای نصب کردن ننوی خود انتخاب کنید. این کاربه این معنی است که از طریق محیط بان ها بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا اجازه ی نصب ننو را دارید یا نه؛ اگر اجازه دارید، چه دستورالعمل هایی را باید رعایت کنید. همچنین باید از اصول کمپ زدن با چادر و حفظ محیط زیست نیز پیروی کنید. مانند حفظ فاصله ی ۲۰۰ فوتی یا بیشتراز منبع آب و اینکه همیشه از اردوگاه هایی استفاده کنید که از قبل دایر شده اند.

۲ ‌. نسبت به درختان مسئول باشید. درخت های سالم و تنومند را انتخاب کنید ( برای اکثر درختان، قطر ۶ اینچ یا بیشتر) و از بندهایی استفاده کنید که حداقل۰.۷۵ اینچ پهنا دارند. (پهنای ۱.۵ اینچ بهتر است؛ تعداد کمی از تفرجگاه ها فقط اجازه ی استفاده از بندهایی با پهنای ۲ اینچ را میدهند). اطمینان حاصل کنید که روی درختی که برای نصب کردن ننویتان انتخاب میکنید، اثری از لانه ی پرندگان یا خانه ی هیچ موجودی نباشد.

۳ . از توانایی هندسی خود استفاده کنید. اکثر مردم میدانند که ننویی که خیلی صاف یا خیلی خمیده و گود باشد، راحت نخواهد بود. بهترین حالت برای ننو این است که بند آن را نسبت به درخت، روی زاویه ی ۳۰ درجه تنظیم کنیم. پایین ترین قسمت ننو نباید بیشتر از ۱۸ اینچ از زمین فاصله داشته باشد.

چگونگی نصب عایق باران و پشه بند برای ننویتان

یک ریج لاین تنظیم کنید: ریج لاین ننو، طنابی است که بالاتر از ننو برای به تعلیق درآوردن عایق باران قرار میگیرد. همچنین میتوانید برای آویزان کردن مواردی مانند پاکت ها استفاده کنید. طول طناب باید بلند تر از ننویتان باشد و از طول اضافی، برای محکم نگه داشتن هر دونقطه ی اتکای ننویتان استفاده کنید. ( تعداد کمی از ننو ها از ویژگی ریج لاین برخوردار هستند). طناب را با استفاده از همان نقاط اتکا، بالای ننوی خود نصب کنید. ارتفاع ریج لاین متفاوت است اما به دلیل احتمال بارندگی همراه با وزش باد، ریج لاین کوتاه مناسب تر است. در هوای صاف، برخی از افراد، ریج لاین خود را به اندازه ی کافی بالا قرار میدهند تا بتوانند در زیر عایق باران بایستند. برای دریافت نکات مفید دیگر، قسمت تنظیم ریج لاین در بخش (( چگونگی نصب یک عایق فوق سبک)) را بررسی کنید.

عایق بارانتان را محکم ببندید: مدل های متفاوت عایق، جزئیات مختلفی دارند اما عملکرد اصلی همه آن ها شامل قرار دادن نیروی کششی در نقطه ای که با ریج لاین در تماس باشد و محکم کردن آن در امتداد محیط عایق میباشد.

پشه بندتان را نصب کنید: جزئیات پشه بندتان، بسته به نوع طراحی اش متفاوت است. بسیاری از پشه بندها از یک طرف به بند ننویمان متصل میشوند و شما موقتا ننویتان را باز میکنید و توری را سرتاسر ننو میکشید. وقتی که توری  کاملا سراسر ننو را پوشش داد، آن را از سمت دیگر به بند ننو محکم وصل کنید. مرحله ی آخر، اضافه کردن ریج لاینی دیگر از طریق یک سری از حلقه ها به بالای توری است. دسترسی به ننو، معمولا از طریق باز کردن یک زیپ در قسمت میانی توری میباشد.

نکاتی برای خوابی راحت در یک ننو

۱ . کمی زاویه دار دراز بکشید: اگر بدنتان به اندازه ی ۱۰ تا ۱۵ درجه، متمایل به قسمت مرکزی ننو باشد، پارچه ی زیر بدنتان کمی صاف خواهد شد و اینگونه احساس نخواهید کرد که ننو دارد شما را میبلعد.

۲ . بالشت خوبی را فراهم کنید: بسیاری از مردم عقیده دارند که لبه ی ننو، مانند بالشتی با سایز مناسب عمل میکند؛ اما اگر برای شما اینگونه نیست، از یک بالشت کوچک یا کیسه ای پرشده از ژاکت های پفکی استفاده کنید. اکثر مردم بالشت های بزرگ را نمیپسندند.

۳ . وسایل ضروری خود را ذخیره کنید: میتوانید کیسه ای کوچک که در آن وسایل مورد نیاز برای شب است را در ننویتان با خود داشته باشید. همچنین میتوانید وسایلتان را به حلقه ای در پایین ننویتان وصل کنید (داخل پشه بند). توجه داشته باشید که ناحیه ی زیر ننوی شما عملکردی مانند راهروی چادر را دارد و به شما فضای اضافی برای جای دادن وسایل بزرگتر مانند چکمه ها و کوله پشتیتان را میدهد.

چادرهای درختی چگونه اند

برخی از چادرهای معلق، شکل های متفاوت تر و بیشتری نسبت به یک ننوی ساده دارند. برای بررسی این سیستم خلاقانه، قسمت ((ظهور چادر های معلق)) را مطالعه نمایید.

شما می توانید برای مشاهده انواع ننوی طبیعت گردی و خرید آنلاین، به وبسایت دوبیسل مراجعه نمایید.

ترجمه شده توسط تیم تولیدمحتوای دوبیسل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.