امروزه کوهنوردی به عنوان یکی از سالم‌ترین و پرطرفدارترین تفریحات به حساب می‌آید و برای بعضی افراد که به صورت حرفه‌ای آن را دنبال می‌کنند، جنبه‌ای جدی‌تر از تفریح دارد و یک حرفه یا ورزش تلقی می‌شود که اگر به صورت اصولی و مطابق آموزش‌های لازم دنبال نشود، خطرات جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت. در واقع باید با آگاهی کافی، تمام مسائل پیرامون این بحث را شناخته، تا بدانیم چگونه شروع به کوهنوردی کنیم.

در این بخش برای پاسخ دادن به سوال “چگونه شروع به کوهنوردی کنیم “در خدمتتان هستیم و نکات کلیدی را برایتان جمع آوری کردیم تا شما را در این مسیر راهنمایی کنیم و آگاهی های لازم برای یک کوهنوردی ایمن تر را به شما بدهیم.

 

آموزش

از جمله مواردی که به ما کمک می‌کند بدانیم چگونه شروع به کوهنوردی کنیم، دیدن آموزش است. آموزش منجر به کسب اطلاعات و بالا رفتن میزان آگاهی می‌شود و از این جهت بسیار مهم است. یکی از روش‌های مرسوم، خواندن مقالاتی است که کوهنوردان منتشر کرده‌اند و امروزه به راحتی در کتاب فروشی ها قابل دسترس است. همچنین تماشای دی‌وی‌دی های آموزشی، فیلم‌ها و مستندها می‌تواند در این راستا مفید باشد.

چگونه شروع به کوهنوردی کنیم

مزایای عضویت در باشگاه ها و آموختن مهارت های پایه

یکی از عوامل تأثیرگذار در بخش آموزش، عضویت در باشگاه‌های مخصوص کوهنوردی است که در این بخش به مزایای آن اشاره شده است. بهترین راه برای شروع این است که ابتدا به مهارت های اولیه تسلط پیدا کنید.

آموزش هایی نظیر:

یخ نوردی، استفاده از تبر یخ

تکنیک‌های حمایتی

گلیسادینگ(glissading) یا تکنیک فرود

عبور از شکاف‌های یخی، عبور از پل‌های برفی

راه رفتن در یخچال‌های طبیعی

و مهارت ها و تکنیک‌های دیگری چون نقشه‌خوانی، گره زدن‌ها و… را فرا میگیرید.

 

مسیرهای کوهستانی زیادی، حتی در حومه شهر خودتان وجود دارند که گزینه مناسبی برای شروع به کوهنوردی هستند. پس برای مسیرهای کوهستانی اطراف محله زندگیتان کوله پشتی خود را جمع کنید و با تمرین در آن مسیرها بر مهارت های مبتدی خود مسلط شوید.

 

  • صعود ایمن

پیش از اقدام برای صعود، باید از افرادی که قبلا سابقه صعود به منطقه مورد نظر را داشته‌اند اطلاعات کسب شود. از ضروری‌ترین مواردی که باید بررسی شود، شرایط آب و هوایی منطقه، خطرات شناسایی شده و تعداد راه‌های ممکن برای صعود است که کمک می‌کند بدانیم چگونه شروع به کوهنوردی کنیم.

هرگز نباید در طول صعود از مسیر خارج شد مگر در شرایطی خاص که موانع، کوهنورد را وادار به این کار می‌کنند. همچنین هرگز نباید از آشامیدن آب حین صعود غافل شد، چرا که آب نقش اساسی را برای هر کوهنورد دارد.

 

  • کمپ در زمستان

چگونه شروع به کوهنوردی کنیم

سرما تاثیر زیادی بر مهارت های کوهنوردی شما دارد. بعد گذر از مرحله جمع کردن کوله پشتی، باید بتوانید تمام مهارت های کمپینگ، مانند برپایی چادر، پخت و پز، انتخاب لباس مناسب و برنامه ریزی وعده های غذایی کافی در برف، یخ و سرما انجام دهید.

 

  • سفر به مناطق مختلف و افزایش شناخت از اقلیم های مختلف

یکی دیگر از مزایای باشگاه‌های کوهنوردی این است که کوهنورد با مناطق و اقلیم‌های مختلف نیز آشنا می‌شود که این امر، خود عامل افزایش انگیزه و روحیه کوهنورد به حساب می‌آید و بسیار حائز اهمیت است. در حقیقت علاوه بر دانستن اینکه چگونه شروع به کوهنوردی کنیم، انگیزه و علاقه ما نقش بسیار مهمی را در راستای پیشرفتمان دارد.

 

  • آموختن اصول کوهنوردی

برای کوهنوردی لازم نیست که یک کوهنورد ماهر باشید. شما باید اصول را بدانید. استفاده از محافظ و بستن طناب، از مهمترین مهارت ها است. بهترین روش برای یادگیری این مهارت ها، گذراندن یک یا دو روز در یک باشگاه کوهنوردی است.

در ادامه برای تکمیل پاسخ سوال چگونه شروع به کوهنوردی کنیم، به چند نکته مهم دیگر اشاره می کنیم:

 

  • امتحان سختی ها

کوهنوردی سفری است که اگرچه از نظر فنی همیشه دشوار نیست، اما اغلب در معرض خطر قرار دارید. برای اینکه به این موقعیت ها در ارتفاع عادت داشته باشید، سختی ها را امتحان کنید. پیاده روی های سخت که از زمین های پر شیب میگذرد و از ارتفاعات زیاد عبور می کند، گزینه مناسبی برای تمرین کوهنوردی شماست. این مسیرهای شیب دار شما را در موقعیت های سخت قرار میدهد و شما باید بدون طناب و محافظ از این مسیر ها عبور کنید که پاها، ریه ها و بدن شما را برای هدف کوهنوردی جدی آماده می کند.

 

  • آمادگی بدنی

پیش از آن که بدانیم چگونه شروع به کوهنوردی کنیم، لازم است از لحاظ بدنی خود را تقویت کنیم. از جمله مواردی که برای آمادگی جسمانی توصیه می‌شود دویدن آهسته و درجا، دو استقامتی، پیاده‌روی، کار با وزنه حین راه رفتن و… است.

بهترین راهنما ها در این زمینه مربیان رسمی کوهنوردی هستند که می‌توان از تجربه و توصیه آنها استفاده کرد.

آمادگی بدنی

  • چالش با انتخاب مقصد دشوارتر

حرکت در یک مسیر دشوار، مجموعه ای کاملاً جدید از چالش هاست، در واقع با پشت سر گذاشتن چالش های مسیر کوهنوردی، به هدف کوهنوردی جدی تر نزدیک می شوید.

کوهنوردی مهارتی است که به تمرین برای پیشرفت نیاز دارد و با این کارهاست که میتوانید از این سوال که چگونه شروع به کوهنوردی کنیم ، دور شوید و حرفه ای تر عمل کنید.

 

  • همراهی با گروه با تجربه

بهترین راهنما ها برای افراد تازه کار، افراد با تجربه هستند. چرا که آنها می‌توانند بهترین راه‌کارها را در اختیار کوهنوردان تازه کار قرار دهند و همچنین ممکن است برای سوالاتی که پاسخ آنها حتی در کتاب‌ها و مقالات نیز به دست نمی‌آید پاسخی داشته باشند.

همراهی با افراد با تجربه در این مسیر مانند داشتن چراغ راه در تاریکی است؛ افرادی که با سختی‌ها و خطرات احتمالی این ورزش آشنا بوده و به تمامی جوانبش اشراف دارند، برای افراد مبتدی بهترین راهنما به حساب می‌آیند. طبیعتا کسانی که بارها تجربه صعود را داشتند، می‌توانند در ارتباط با اینکه چگونه شروع به کوهنوردی کنیم توصیه‌های لازم را بکنند. این کار روشی عالی برای آزمایش مهارت های خود و ایجاد تجربه کوهنوردی در کوه است.

همراهی با گروه با تجربه

  •  

 

در این قسمت به تجهیزات مناسب کوهنوردی، برای پاسخ به سوال چگونه شروع به کوهنوردی کنیم، اشاره می کنیم:

تجهیزات مناسب

از ضروری ترین موارد در کوهنوردی تجهیزات مناسب است. چراکه سلامت جان کوهنورد در گرو تجهیزات مناسب و با کیفیت است. به همین دلیل تا جایی که ممکن است باید به صورت نو تهیه شوند. تنها در صورتی که کوهنورد قصد تست کردن وسیله‌ای را داشته باشد، می توان از وسایل دست دوم استفاده کند، با این حال می‌توان در این زمینه از افراد یا فروشگاه‌های مورد اعتماد مشورت گرفت.

کفش کوهنوردی، لباس‌های مخصوص فصلی، کیسه خواب، کوله پشتی، عینک کوهنوردی، بطری آب و وسایل بهداشتی از جمله ابزار ضروری کوهنوردی به شمار می‌آیند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.